Λίβερπουλ – Τσέλσι 2-1: Θρίαμβος με πρωταγωνιστή τον Κέρτις Τζόουνς

Η Λίβερπουλ νίκησε την Τσέλσι και πέρασε στην κορυφή της Premier League, με τον Κέρτις Τζόουνς να διαδραματίζει καθοριστικό ρόλο. Η Λίβερπουλ νίκησε με 2-1 την Τσέλσι και προσπέρασε την Μάντσεστερ Σίτι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Premier League. Κορυφαίος για την ομάδα του Άρνε Σλοτ ο Κέρτις Τζόουνς που κέρδισε το πέναλτι για το 1-0 του Μο Σαλάχ, αλλά ήταν και αυτός που σκόραρε το 2-1 για να υπογράψει το τρίποντο της ομάδας του. Το ματς στο ξεκίνημά του ήταν νοθρό με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν ρυθμό. Η πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού ήρθε από την Τσέλσι στο 23ο λεπτό όταν ο Μαντουέκε πέρασε τη μπάλα στον Πάλμερ, το σουτ του Άγγλου εξτρέμ όμως απέκρουσε ο Κέλεχερ.

Στο 28ο λεπτό του ματς ο Τζόουνς κέρδισε πέναλτι από τον Κόλγουιλ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μο Σαλάχ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για τη Λίβερπουλ. Η Τσέλσι προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και απείλησε με ένα σουτ του Τζάκσον μέσα από την περιοχή, στο 30΄, το οποίο όμως πέρασε άουτ. Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου με την Λίβερπουλ να είναι ανώτερη στο πρώτο μέρος από την αντίπαλό της. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό η Τσέλσι ισοφάρισε με τον Τζάκσον να πλασάρει σωστά τον Κέλεχερ και να κάνει το 1-1.

Η Λίβερπουλ άμεσα πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Κέρτις Τζόουνς που έκανε πολύ καλή εμφάνιση να σκοράρει και να νικά τον Σάντσες για το 2-1. Περισσότερα σε λίγο…