Μαγεία στο Μερσεϊσάιντ: Η ανατροπή της Μπόρνμουθ απέναντι στην Έβερτον

Συναρπαστική ανατροπή από την Μπόρνμουθ στο «Γκούντισον Παρκ»! Μέχρι το 87ο λεπτό, η γηπεδούχος Έβερτον είχε «αγκαλιά» το πρώτο εφετινό της «τρίποντο» μετά από δύο σερί ήττες, αλλά δεν υπολόγιζε χωρίς τον Σινίστερα.

Ο Κολομβιανός μέσος μπήκε στο παιχνίδι στο 65′ και με μία ασίστ κι ένα γκολ οδήγησε τους φιλοξενούμενους σε μια μυθική ανατροπή, φεύγοντας με το σπουδαίο «διπλό» (3-2) από το Μερσεϊσάιντ!

Ο Κουκ στο 90’+2 ισοφάρισε και στο 90’+6 ο Σινίστερα ολοκλήρωσε τη μεγάλη επιστροφή της Μπόρνμουθ, η οποία παραμένει αήττητη μετά από 3 αγώνες (2 ισοπαλίες και μία ήττα).

Στη συνέχεια, Λέστερ και Ίπσουϊτς δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις έδρες τους και έμειναν χωρίς νίκη (1-2 από την Άστον Βίλα και 1-1 με τη Φούλαμ), ενώ η Μπρέντφορντ σημείωσε εύκολη νίκη απέναντι στη Σαουθάμπτον (3-1).

Στο 1-1 έμειναν στο «Σίτι Γκράουντ» Νότιγχαμ Φόρεστ και Γουλβς, με τους «Λύκους» να καταγράφουν τον πρώτο τους βαθμό.

Την πρώτη της απώλεια στο νέο πρωτάθλημα της Premier League υπήρξε σήμερα η Άρσεναλ.

Παίζοντας με 10 παίκτες σχεδόν σε όλο το δεύτερο μέρος, λόγω της αποβολής του Ντέκλαν Τάις στο 49′, οι «κανονιέρηδες» έμειναν στο 1-1 με την Μπράιτον, με τις δύο ομάδες να διατηρούν το αήττητο μετά από 3 αγωνιστικές.

Η νικηφόρα πορεία και των δύο ομάδων στο ξεκίνημα της σεζόν 2024/2025 σταμάτησε το απόγευμα του Σαββάτου (31/9) στο «Έμιρειτς», στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος.

Το συγκρότημα του Μικέλ Αρτέτα προηγήθηκε στο 38′ με τον Κάι Χάβερτζ, μετά από ασίστ του Σακά, αλλά τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι Λονδρέζοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Ντέκλαν Ράις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι «γλάροι» εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή και στο 58′ έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ζοάο Πέδρο, ο οποίος είχε σκοράρει και απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την προηγούμενη αγωνιστική.

Ακολουθούν τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 3ης αγωνιστικής στην Premier League:

Άρσεναλ-Μπράιτον              1-1