Μάντσεστερ Γ. – Κοπεγχάγη: Ξεκάθαρο φαβορί

Στην ουδέτερη Κολωνία, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αντιμετωπίζει την Κοπεγχάγη, για τα προημιτελικά του Europa League. Ο αγώνας είναι μονός και σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και πέναλτι.

Έχοντας κάβα το 5-0 του πρώτου αγώνα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε τα… ελάχιστα στη ρεβάνς κόντρα στη Λίντσερ, για 50 λεπτά η εμφάνισή της ήταν -τουλάχιστον- υποτονική, όμως φόρτσαρε από εκεί κι έπειτα και ντούμπλαρε τις νίκες της (2-1).

Η αυστριακή ομάδα είχε δύο καλές ευκαιρίες και δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο, οι «κόκκινοι διάβολοι» απείλησαν για πρώτη φορά με σουτ του Ιγκάλο στο 50’, όμως στο 55’ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με άπιαστο σουτ, ωστόσο ισοφάρισαν άμεσα με τον Λίνγκαρντ (55’) και στο 88’ έκαναν την ολική ανατροπή, με τους Μάτα και Μαρσιάλ να «κρύβουν την μπάλα» και τον δεύτερο να σκοράρει 4 λεπτά μετά την είσοδό του στο γήπεδο.

Η δουλειά έγινε, πήραν «ανάσες» οι βασικοί και χρόνο συμμετοχής παίκτες που δεν αγωνίζονται συχνά (έχει χρησιμοποιήσει 38 παίκτες φέτος στο UEL!). «Είμαστε πεινασμένοι για ένα τρόπαιο. Πρέπει να κάνουμε τα πάντα για να τα καταφέρουμε», δήλωσε ο Σόλσκιερ στη συνέντευξη Τύπου. Θυμίζουμε πως στην τελευταία συμμετοχή της Μάντσεστερ στη διοργάνωση, το 2017, στέφθηκε Κυπελλούχος.

Αγωνιστικά Νέα: Ανοιχτό άφησε ο Σόλσκιερ ποιον από τους Ρομέρο – Ντε Χέα θα χρησιμοποιήσει, περισσότερες πιθανότητες έχει ο πρώτος. Στο αρχικό σχήμα επιστρέφουν όσοι βασικοί πήραν «ρεπό» με τη Λίντσερ, ενώ ειδική μνεία έκανε ο Νορβηγός τεχνικός στον Μαρσιάλ, για τον οποίο δήλωσε πως βρίσκεται στη καλύτερη φυσική κατάσταση της καριέρας του. Μαζί με τους «κομμένους» Σο (Α, 4/0, 24/0), Τουανζίμπε (Α, 3/0, 5/0), έμεινε στην Αγγλία και ο Τζόουνς (Α, 3/0, 2/0), ο οποίος δεν ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού του.

Πιθανή ενδεκάδα (4-2-3-1): Ρομέρο – Γουίλιαμς, Μαγκουάρι, Λίντελοφ, Μπισάκα – Πογκμπά, Μάτιτς – Γκρίνγουντ, Φερνάντες, Ράσφορντ – Μαρσιάλ

Ζει ιστορικές στιγμές η Κοπεγχάγη, επικράτησε με 3-0 της Μπασακσεχίρ, «έσβησε» την ήττα 1-0 του πρώτου παιχνιδιού και προκρίθηκε για παρθενική φορά στα προημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Στο 3’ έφερε τη σειρά στα ίσα (1-0), έχασε ευκαιρία στο 12’ για δεύτερο γκολ, ενώ στο 44’ ένιωσε την πρώτη απειλή στα καρέ της.

«Καθάρισε» την πρόκριση στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, το 2-0 με πέναλτι στο 53’ και το 3-0 στο 62’. Προφύλαξε με άνεση το προβάδισμά της, απέφυγε το γκολ στο 85’, στον μεγαλύτερο κίνδυνο για να παραβιαστεί η εστία της.

«Χρειαζόμαστε την τέλεια εμφάνιση και τύχη. Πρέπει να παίξουμε την τέλεια άμυνα και να εκμεταλλευτούμε τις 2-3 ευκαιρίες που θα μας παρουσιαστούν», δήλωσε ο Σολμπάκεν και συμπλήρωσε: «έχουμε περισσότερες πιθανότητες σε μονό ματς σε γήπεδο χωρίς φιλάθλους, απ’ ότι σε διπλούς αγώνες, όμως αυτές δεν ξεπερνάνε το 20%». Επιπλέον λόγος για να χαρούν οι οπαδοί η απόκτηση του φορ Βίλτσεκ (18/17) φέτος με τη μισητή Μπρόντμπι πριν πάει στην Γκεζτέπε, δεν υπολογίζεται απόψε).

Αγωνιστικά Νέα: Αναλλοίωτη η λίστα σε σχέση με το ματς κόντρα στην Μπασάκ. Εκτός έμειναν ο τιμωρημένος (και τραυματίας) Σάντος (Ε, 11/2, 23/7), οι τραυματίες Σίγκιουρντσον (Α, 2/0, 3/0), Φίσερ (Μ, 11/1, 20/2), και ο Τόμσεν (Μ, 6/1, 13/0), παρότι αποθεραπεύτηκε. Πιθανόν μάλιστα να μην πειραχθεί ούτε το αρχικό σχήμα, μοναδική σκέψη του Σολμπάκεν μήπως χρησιμοποιηθεί ο ταχύτατος Νταραμί στην κορυφή της επίθεσης αντί του Κάουφμαν.

Πιθανή ενδεκάδα (4-2-3-1): Γιόνσον – Μπόιλεσεν, Μπίελαντ, Νέλσον, Βαρέλα – Ζέκα, Μουντραζίγια – Μπίελ, Βιντ, Φαλκ – Κάουφμαν (Νταραμί)

Εκτίμηση:

Σύμφωνοι, προημιτελικός ευρωπαϊκής διοργάνωσης και 1.20 δεν πάνε μαζί, αλλά τέτοια απόσταση έχουν οι δύο ομάδες. Ψάχνοντας εναλλακτικά πονταρίσματα στα γκολ και με το σκεπτικό πως η Κοπεγχάγη θα παίξει αρκετά αμυντικά για να πέσει… ηρωικά, θεωρούμε πως το σκορ δεν θα ξεφύγει και έχει τύχη το να σημειωθούν λιγότερα από 4 γκολ.

*Στην Goalbet υπάρχουν 1323 στοιχηματικές επιλογές για τον αγώνα Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Κοπεγχάγη

Πηγή: Foxbet.gr