Μαντσίνι: «Μας έδωσε ώθηση η παρουσία του κόσμου»

Σέντρα στο EURO 2020 είχαμε εχθές με την αυλαία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος να ανοίγει με την αναμέτρηση της Ιταλίας με την Τουρκία.

Η αναμέτρηση βρήκε νικήτρια την ομάδα της Ιταλίας με 3-0, κάνοντας μια πειστική και δυναμική αρχή για το EURO, παραμένοντας ένα από τα άτυπα φαβορί για την κατάκτηση του.

Το σκορ για την Ιταλία άνοιξε με αυτογκόλ του Ντεμιρέλ στο 53′, για να έρθει ο Ιμόμπιλε στο 66′ να κάνει το 2-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ινσίνιε στο 79′ κάνοντας το τελικό 3-0.

Οι δύο προπονητές μετά την λήξη της αναμέτρησης τόνισαν:

Ρομπέρτο Μαντσίνι(Προπονητής Ιταλίας): «Παίξαμε καλά, ακόμα και στο πρώτο ημίχρονο παρότι δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι ήταν το πρώτο παιχνίδι μας στη διοργάνωση και αντίπαλος μια καλή ομάδα. Μας βοήθησε η παρουσία του κόσμου, ήταν καθοριστικός παράγοντας για να επιβάλλουμε γρήγορο ρυθμό. Δεν δώσαμε επιλογές στους αντιπάλους μας, δεν τους αφήσαμε να πάρουν την κατοχή της μπάλας. Αυτή ήταν η διαφορά».

Σενόλ Γκιούνες (Προπονητής Τουρκίας): «Ο αντίπαλος ήταν ανώτερος και κυριάρχησε. Κάναμε εύκολα το λάθος. Αντιμετωπίσαμε την Ιταλία στην έδρα της στο εναρκτήριο ματς και η προσδοκία μας ήταν να κάνουμε ένα καλό ματς. Προσπαθήσαμε να ελέγξουμε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μπορέσαμε να ανταπεξελθουμε στην πίεση. Χάσαμε από μία καλύτερη ομάδα. Ακόμα όμως και να είχαμε νικήσει δεν θα σήμαινει τίποτα. Η κούρσα συνεχίζεται, αλλά μετά από μία ήττα τα πράγματα γίνονται πάντα πιο δύσκολα. Τώρα πρέπει να νικήσουμε στο επόμενο ματς. Το ποδόσφαιρο μπορεί να είναι τόσο διαφορετικό από αγώνα σε αγώνα. Ελπίζω ότι εναντίον της Ουαλίας θα έχουμε ένα καλό αποτέλεσμα.»