Μαρία Σάκκαρη: Στα προημιτελικά του Qatar Open – 2-0 σετ την Πεγκούλα

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επικράτησε με 6-4,7-5 της Τζέσικα Πεγκούλα και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Qatar Open, στη Ντόχα, για τρίτη συνεχόμενη χρονιά

Στα προημιτελικά της διοργάνωσης, θα συναντήσει την 17χρονη Αμερικανίδα, Κόκο Γκοφ, η οποία νωρίτερα μέσα στην ημέρα πέτυχε σπουδαία νίκη (6-2,6-3), επί της Πάουλα Μπαντόσα.

Η Πεγκούλα ήταν εκείνη που σέρβιρε πρώτη στο παιχνίδι, καταφέρνοντας μάλιστα να σπάσει το σερβίς της Ελληνίδας για να προηγηθεί με 2-0.
 Όμως η Σάκκαρη έκανε break back και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς της για το 2-2. Οι δύο αθλήτριες κράτησαν το σερβίς τους δίχως ιδιαίτερα προβλήματα μέχρι και το ένατο game. Εκεί η Σάκκαρη έκανε το δεύτερο break της και στη συνέχεια έκλεισε το σετ με 6-4.

Το δεύτερο σετ η Πεγκούλα προηγήθηκε ξανά με 2-0, αλλά και πάλι η Σάκκαρη απάντησε άμεσα φτάνοντας στο 2-2. Και σε αυτή την περίπτωση οι δύο τους κράτησαν το σερβίς τους μέχρι το ενδέκατο γκέιμ. Τότε η Σάκκαρη έκανε το break και  κράτησε το σερβίς της για να κλείσει το σετ και το ματς με 7-5.

Η επιτυχία της Σάκκαρη αποτελεί ρεβάνς για την ήττα  που είχε γνωρίσει από την 27χρονη Αμερικανίδα στον 4ο γύρο του Australian Open αγώνα.