Με ανατροπή η Έβερτον στις καθυστερήσεις

Τρία γκολ πέτυχε ο στράικερ της Έβερτον, Ριτσάρλισον, στο ματς με την Άρσεναλ, μέτρησε το ένα, ωστόσο, οι «εφοπλιστές» με το τέρμα του Γκρέι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων «έριξαν στο καναβάτσο» τους Λονδρέζους και με το τελικό 2-1 πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα.

Ο Βραζιλιάνος διεθνής σκόραρε αρχικά στο 44΄ και μετά στο 58΄, ωστόσο, και στις δύο φορές το VAR αποφάνθηκε ότι βρισκόταν σε θέση οφσάιντ και τα γκολ δεν μέτρησαν. Το τρίτο, όμως, έφερε το 1-1 και στο 92΄ ο Γκρέι έφερε τα πάνω κάτω στο «Γκούντισον Παρκ».

Μετά από 6 ήττες και δύο ισοπαλίες οι «εφοπλιστές» επέστρεψαν στις νίκες και «ανάσαναν» βαθμολογικά. Είχαν να γευτούν την χαρά της νίκης από τις 25/09 και το 2-0 επί της Νόριτς.

Για 80 λεπτά η Άρσεναλ κρατούσε το «διπλό» με το γκολ του Έντεγκααρντ, ωστόσο, γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα, μετά από εκείνη στο «Ολντ Τράφορντ» από την Γιουνάιτεντ (3-2).