Με σούπερ Μαρτίνς, ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0 τον Βόλο

Ο Ολυμπιακός επιτυχώς ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη φετινή Super League, κερδίζοντας 2-0 τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό, με τον Ζέλσον Μαρτίνς να ξεχωρίζει με χαρακτηριστική εμφάνιση και να προετοιμάζει και τα δύο γκολ της ομάδας του. Παρά την αποβολή του Λούκας Βιγιαφάνιες από το 32’, οι γηπεδούχοι δεν παραδόθηκαν εύκολα, όμως τελικά υποχώρησαν μπροστά στις αθροισμένες επιθέσεις των Ροντινέι (13’) και Γιώργου Μασούρα (73’).

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους οργανωμένη επιθετική ενέργεια, με τον Τσικίνιο να σεντράρει και τον Ζέλσον Μαρτίνς να μεταβιβάζει στον Ροντινέι, ο οποίος με αριστερό σουτ κατάφερε να σημειώσει το πρώτο γκολ της σεζόν. Η κατάσταση για τον Ολυμπιακό απλοποιήθηκε ακόμα περισσότερο με την αποβολή του Βιγιαφάνιες έξι λεπτά αργότερα, όπου δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες για σκληρά μαρκαρίσματα.

Ο Ολυμπιακός πίεσε συνέχεια την εστία του Μάριου Σιαμπάνη, φτάνοντας κοντά σε περισσότερα γκολ, ενώ οι γηπεδούχοι στις κλειστές αμυντικές τους γραμμές απείλησαν στο φινάλε του Α’ ημιχρόνου, με την κεφαλιά του Παύλου Κορρέα. Η συνέχεια υπήρξε πέναλτι για τον Ολυμπιακό, με το γκολ του Μαρτίνς, ωστόσο, να ακυρώνεται για οφσάιντ του Γιουσέφ Ελ Κααμπί.

Με την είσοδο του Γιώργου Μασούρα, η εικόνα του Ολυμπιακού άλλαξε θεαματικά. Στο 73′, ο διεθνής εξτρέμ σκόραρε με έναν εντυπωσιακό συνδυασμό με τον Μάρκο Στάμενιτς, παρά την αντίσταση του Κορρέα, σημειώνοντας το 2-0. Ο Βόλος είχε την ευκαιρία να μειώσει με τον Νεμάνια Γκλάβτσιτς στο 81’, αλλά πάλι έπεσε πάνω στην αποτυχία.

Στις καθυστερήσεις, ο Ρόμαν Γιάρεμτσουκ και ο Σαντιάγκο Έσε δεν κατάφεραν να καταγράψουν περισσότερα γκολ για τον Ολυμπιακό, ο οποίος διατήρησε το 2-0, παρά την εμφάνιση ενός σκύλου στον αγωνιστικό χώρο. Οι Πειραιώτες, παρόλο που δεν παρουσίασαν την καλύτερη τους δημιουργία, κατέκτησαν τις πολύτιμες βαθμούς, με την ομάδα του Χοακίν Γκόμεζ να αφήνει θετικές εντυπώσεις.

Διαιτητής: (Ιωάννης Παπαδόπουλος)

Κίτρινες: Βιγιαφάνιες, Ασεχνούν – Μπιανκόν, Στάμενιτς.

Κόκκινες: Βιγιαφάνιες (32’).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Χοακίν Γκόμεζ): Σιαμπάνης, Μύγας, Κορρέα, Καλογερόπουλος, Τσοκάνης (89’ Μίλετιτς), Φεράρι, Γκλάβτσιτς, Κόμπα (65’ Μεντιέτα), Βιγιαφάνιες, Ασεχνούν (79’ Κόντε), Κόσζτα (65’ Άλτμαν).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ορτέγκα, Μπιανκόν (57’ Στάμενιτς), Πιρόλα, Μαρτίνς, Βέλντε (71’ Μασούρας), Ροντινέι, Έσε, Τσικίνιο (81’ Γιάρεμτσουκ), Ντόη, Κωστούλας (46’ Ελ Κααμπί).