Με το… δεξί στο πρωτάθλημα μπήκε η Μπότεφ Πλόβντιβ πριν τον Παναθηναϊκό

Με το… δεξί μπήκε στο πρωτάθλημα της Βουλγαρίας η Μπότεφ Πλόβντιβ, η οποία θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League.

Τέσσερα 24ωρα πριν από το πρώτο ματς με το “τριφύλλι” στην Ελλάδα (25/7), η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ επικράτησε με 3-1 της Μπότεφ Μπράτσα στο γήπεδο “Κρίστο Μπότεφ Στάντιουμ”.

Με δύο γκολ σε 4 λεπτά στην αρχή του δεύτερου μέρους από τον Σέκουλιτς (54′, 57′), οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα με το γκολ του Γκένοφ στο 60′.

Ο τελικός “τελείωσε” στο 77ο λεπτό με το γκολ του Καραμπέλιοφ για τη Μπότεφ Πλόβντιβ. Ο Κωνσταντίνος Μπαλογιάννης, που είχε ξεκινήσει βασικός στο προηγούμενο ευρωπαϊκό ματς με τη Μάριμπορ, έμεινε στον πάγκο σήμερα. Μπήκε ως αλλαγή στο 70ο λεπτό αντί του Νουατσούκουε.

Η ενδεκάδα της Μπότεφ Πλόβντιβ: Ιγκονεν, Ουκάκι, Ταμ, Ντιαμπατέ, Γιορντάνοφ, Καραμπέλιοφ, Κόροσετς (87′ Ρεμέικις), Νουατσούκουε (70′ Μπαλογιάννης), Ποπόφ (70′ Ετό), Ίλιεφ (59′ Ακέρε), Σέκουλιτς.