Μεγάλη πρόκριση της ΑΕΚ στην εκπνοή

Με γκολ του Χριστόδουλου Μυλωνά, τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, η ΑΕΚ πήρε μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά του European Cup ανδρών στο χάντμπολ. Ο «Δικέφαλος» επικράτησε 29-23 της CSM Βουκουρεστίου στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, ανέτρεψε το εις βάρος του 28-23 του πρώτου αγώνα στη Ρουμανία και πήρε το εισιτήριο για την οκτάδα, αφήνοντας εκτός συνέχειας την ομάδα που είχε κατακτήσει το τρόπαιο στην τελευταία διοργάνωση που ολοκληρώθηκε, εκείνη του 2019 (τότε η διοργάνωση λεγόταν Challenge Cup).

Η Ένωση χρειάστηκε κάτι περισσότερο από 16 λεπτά για να ισοφαρίσει τη διαφορά του πρώτου αγώνα, καθώς προηγήθηκε 8-3, αλλά δεν κατάφερε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, κυρίως αμυντικά. Οι Ρουμάνοι βρήκαν λύσεις χάρη στον Ραούλ Ναντές Κάμπος, ισορρόπησαν σταδιακά το παιχνίδι και κατάφεραν να πλησιάσουν στα δύο γκολ (16-14 στο 38΄). Με κορυφαίο τον Μυλωνά και τον Τζηρά να ανεβάζει την απόδοσή του, η ΑΕΚ εξαπέλυσε την τελική αντεπίθεση και έφτασε στο +6 (27-21), 3,5 λεπτά πριν τη λήξη, μετατρέποντας το φινάλε σε… θρίλερ. Ο Μπουνέτα «έγραψε» το 28-22, αλλά στη συνέχεια χρεώθηκε με δίλεπτη αποβολή και άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο στην τελική ευθεία του παιχνιδιού. Ο Ναντές με το 12ο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε σκορ… καρμπόν με τον πρώτο αγώνα, αλλά ο Χριστόδουλος Μυλωνάς είπε την τελευταία λέξη…

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 3, Τζηράς 4, Δομπρής 3, Νικολαϊδης, Χιμένεθ Ρέινα 2, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 7, Πλάθα 3, Φλορίδο 1, Λέμος 2, Παπαδιονυσίου, Νούιτς 1, Αραπακόπουλος 1, Μπουνέτα 1, Κεδέρης 1

CSM ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ: Κρούπα, Σελιτσάνι Τεϊσέιρα 1, Μαζιλέσκου, Μιλιτάρου, Ζερεμπιέ, Βάρο, Ρόταρου, Φοτάκε, Ταρίτα 3, Ουνγκουρεάνου 2, Πρεντράγκοβιτς 4, Μπετσέρου, Νταβίντοβιτς, Ναντές 12, Ονιετζέκουε 1, Μέρλα.