Μίλαν – Αταλάντα: Φουλ… επίθεση

Οι φορμαρισμένες Μίλαν και Αταλάντα αναμετρώνται στη Srie A και η λογική λέει ότι θα έχουμε γκολ.

Τη συμμετοχή τους στο Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης σεζόν εξασφάλισαν οι «ροσονέρι» της Μίλαν μετά την νίκη με 2-1 επί της  Σασουόλο στο «MAPEI Stadium» την Τρίτη. Η επίτευξη του στόχου οδήγησε την διοίκηση του συλλόγου στην ανανέωση του συμβολαίου του Στέφανο Πιόλι μέχρι τον Ιούνιο του 2022. Υπήρχε προφορική συμφωνία με τον Ραλφ Ράνγκνικ, για την αντικατάστασή του, αλλά οι πολύ καλές εμφανίσεις μετά την διακοπή έφεραν αλλαγή σχεδίων.

Πρωταγωνιστής του πρόσφατου διπλού ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς. Ο Σουηδός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με κεφαλιά έπειτα από ασίστ του Τσαλχάνογλου κι έδωσε για δεύτερη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με πλασέ έπειτα από νέα ασίστ του Τούρκου μεσοεπιθετικού. Η Μίλαν αγωνίστηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα σε όλο το δεύτερο μέρος και είχε κάποιες ευκαιρίες για τρίτο γκολ, με κορυφαία το δοκάρι σε σουτ του Μπενασέρ, εκτός περιοχής.

Αγωνιστικά Νέα: Συμπλήρωσαν κάρτες και εκτίουν ποινή μίας αγωνιστικής ο αριστερός μπακ Ερνάντεζ (31/6) και ο μέσος Μπενασέρ (29/1). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο δεξιός μπακ Κόντι (23/0) και οι κεντρικοί αμυντικοί Ρομανιόλι (35/1), Μουσάκιο (18/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο εξτρέμ Καστιγιέχο (19/1), αμφίβολη η συμμετοχή του στόπερ Κίερ (12/0). Αν δεν τα καταφέρει θα δούμε ως στόπερ τον μέσο Κεσιέ (32/4). Παίζεται μία θέση στην μεσαία γραμμή ανάμεσα σε Μπίγλια (12/0) και Κρούνιτς (14/0).

Πιθανή ενδεκάδα (4-2-3-1): Τζ. Ντοναρούμα – Καλάμπρια, Κίερ, Γκάμπια, Λαξάλτ – Κεσί, Μπίγλια – Σαελεμάεκερς, Τσαλχάνογλου, Ρέμπιτς – Ιμπραχίμοβιτς

Η ολοκλήρωση της 35ης αγωνιστικής έφερε την Αταλάντα μόνη στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Γκασπερίνι επικράτησε 1-0 της Μπολόνια την Τρίτη στο «Gewiss Stadium» και προσπέρασε την Ίντερ που είχε νέα βαθμολογική απώλεια. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Μούριελ στο 62ο λεπτό με σουτ εντός περιοχής, με τον Κολομβιανό επιθετικό να δίνει για μία ακόμα φορά την λύση ερχόμενος από τον πάγκο. Στο πρώτο ημίχρονο συνάντησε αρκετές δυσκολίες απέναντι στους «ροσομπλού» αλλά στο δεύτερο μέρος είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Οι 74 βαθμοί αποτελούν νέο ρεκόρ συγκομιδής στην ιστορία του συλλόγου και βέβαια η σεζόν δεν ολοκληρώθηκε ακόμα. Η Αταλάντα έχει μπροστά της την μεγάλη πρόκληση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου θα αντιμετωπίσει την Παρί Σεν Ζερμέν σε νοκ άουτ αγώνα στις 12 Αυγούστου στο «Ντα Λουζ» της Λισαβόνας.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος ο προπονητής Γκασπερίνι, που αποβλήθηκε στο ματς με την Μπολόνια. Εξέτισε ο δεξιός μπακ-χαφ Χάτεμπουρ (29/0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα των φιλοξενούμενων. Εκτός αποστολής ο μεσοεπιθετικός Ίλιτσιτς (26/15), ο οποίος δεν είναι στο ίδιο επίπεδο φυσικής κατάστασης με τους υπόλοιπους συμπαίκτες του. Παίζεται μία θέση στην μεσοεπιθετική γραμμή ανάμεσα σε Πάσαλιτς (32/9) και Μαλινόβσκι (31/7) και άλλη μία στην κορυφή της επίθεσης ανάμεσα σε Ζαπάτα (22/17) και Μούριελ (31/18).

Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-2-1): Γκολίνι – Τολόι, Παλομίνο, Τζιμσιτί – Χάτεμπουρ, Ντε Ρόουν, Φρόιλερ, Γκόζενς – Γκόμεζ, Μαλινόβσκι – Ζαπάτα

Εκτίμηση:

Σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση και οι δύο ομάδες. Απελευθερωμένη από το βαθμολογικό άγχος η Μίλαν και με διάθεση να πάρει εκδίκηση για την συντριβή στον πρώτο γύρο αλλά με σημαντικές απουσίες στην άμυνα. Ο τιμωρημένος Γκασπερίνι δηλώνει ότι θέλει την 2η θέση, ενώ η ομάδα του κυνηγά διάφορα ιστορικά -για τον σύλλογο ρεκόρ. G/G & Over 2.5.