Μίλτος Τεντόγλου: Τρίτη θέση στον τελικό της Diamond League

Την τρίτη θέση στο μήκος με άλμα στα 8,15μ., το οποίο σημείωσε στην έκτη και τελευταία προσπάθεια του, κατέλαβε ο Μίλτος Τεντόγλου στον τελικό των αγώνων Diamond League στις Βρυξέλες. Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης δεν βρήκε ρυθμό στα πρώτα άλματα, τα οποία μετρήθηκαν στα 6,81μ. και 5,97μ.

Αρχικά ήταν άκυρος στο τρίτο άλμα, ενώ συνέχισε με επιδόσεις στα 7,76μ., 7,83μ. και 8,15 μέτρα. Ο Σιμόν Εχάμερ πέτυχε 8,16μ. στο έκτο του άλμα, ρίχνοντας τον Έλληνα στην τρίτη θέση, ενώ νικητής με 8.28μ. και εφετινό ρεκόρ ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2019 Τάτζεϊ Γκέιλ. Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι έκλεισε τη χρονιά με τρεις σπουδαίες νίκες, με κορυφαία αυτή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία του στο αγώνισμα.

Θυμίζουμε πως ο Τεντόγλου κατέκτησε το Diamond League το 2022 στον τελικό της Ζυρίχης.