EUROLEAGUE / ΜΟΝΑΚΟ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (EUROKINISSI)

Μονακό-Ολυμπιακός 64-60: Ήττα στο Πριγκιπάτο

Aν και είχε προηγηθεί με 8-20 στην 1η περίοδο, ο Ολυμπιακός φεύγει ηττημένος από το Μονακό

Ο Κώστας Σλούκας αστόχησε στο πιο κρίσιμο σουτ και σε μία βολή στο τέλος, αλλά ήταν τα άσχημα ποσοστά του συνολικά που του στέρησαν μία 3η διαδοχική νίκη -μετά από αυτές επί των Παναθηναϊκού και Αρμάνι- και την παραμονή στο «ρετιρέ» του βαθμολογικού πίνακα.

Ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού φέτος, Σάσα Βεζένκοφ, έμεινε στους 4 πόντους με 0/4 τρίποντα (είχε 8 ριμπάουντ). Ο Άλεκ Πίτερς ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι «ερυθρόλευκοι» (12π., με 3/4 τρίποντα). Ο Σλούκας πέτυχε 10 πόντους με 1/4 τρίποντα και 4 ασίστ, ενώ 0/4 τρίποντα είχε ο Ουόκαπ και 1/5 ο Κέιναν. Ο Φαλ με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν επιδραστικός κυρίως στο α΄ μέρος.

EUROLEAGUE / ΜΟΝΑΚΟ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός είχε πάντως την ευκαιρία να φύγει με τη νίκη στο τέλος, αλλά ήταν κακή η επιλογή του Σλούκα να πάρει το μακρινό σουτ με το σκορ στο 61-59 υπέρ της Μονακό στα 22 δεύτερα.

Ο Μάικ Τζέιμς (19π. με 4/9 τρίποντα και… 7 λάθη) άργησε να… μπει στο ματς, το έπραξε με τρία διαδοχικά τρίποντα στη 2η περίοδο, σίγησε στην 3η και ξαναμίλησε μόνο στο τέλος. «Ζημιά» στην ομάδα του Πειραιά έκανε ο Άλφα Ντιαλό με 16 πόντους.

Ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 11-7, ενώ η Μονακό παρέμεινε στην πρώτη θέση με 12-6.

Την Πέμπτη (12/1, 21:30) ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τη Βίρτους Μπολόνια, για την 19η αγωνιστική, ενώ η Μονακό αγωνίζεται στο Βελιγράδι με τον Ερυθρό Αστέρα (12/1, 20:00).

Τα δεκάλεπτα: 8-20, 31-34, 46-42, 64-60

Διαιτητές: Ρίζικ (Ουκρανία), Νέντοβιτς (Σλοβενία), Μπάλακ (Ισραήλ)

ΜΟΝΑΚΟ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Μπράουν 2, Οκόμπο 6 (1), Μπλόσομγκεϊμ 1, Μακουντού 9 (1), Ντιαλό 16 (2), Μοτιεγιούνας 6, Ουατάρα 3 (1), Χολ 2, Τζέιμς 19 (4)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Κέιναν 3 (1), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9, Σλούκας 10 (1), Βεζένκοφ 4, Παπανικολάου 7 (1), Πίτερς 12 (4), Μπλακ 7, ΜακΚίσικ 6 (1)