Monte Carlo Masters: Στους ημιτελικούς ο Ζβέρεφ μετά από επικό ματς με Σίνερ

Μετά από μία επική μάχη, που διήρκησε 3 ώρες και 7 λεπτά, ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ επικράτησε με 2-1 σετ του Γιάνικ Σίνερ στον τρίτο χρονικά προημιτελικό του Monte Carlo Masters και πήρε το “εισιτήριο” για τους “4“, όπου θ΄ αντιμετωπίσει το νικητή του τελευταίου “ζευγαριού” ανάμεσα στον Στέφανο Τσιτσιπά και στον Ντιέγκο Σβάρτσμαν

Ο αγώνας ανάμεσα στο νο3 του κόσμου (νο2 του ταμπλό) και στο νο12 της ATP (νο9 στο ταμπλό) ήταν μακράν ο πιο συγκλονιστικός έως τώρα στο 1000άρι τουρνουά που διεξάγεται στο Πριγκιπάτο.

Ο Ιταλός πήρε το 1ο σετ με 7-5, “απάντησε” άμεσα ο Ζβέρεφ (6-3) και στο 3ο έγινε απίστευτη μάχη. Ο 25χρονος Γερμανός (σε 5 ημέρς έχει τα γενέθλιά του) έδειξε πιο αποφασιστικός στα κρίσιμα σημεία και προηγήθηκε με 5-3 στα game, φτάνοντας μία ανάσα από τη νίκη.

Στο σημείο εκείνο ο 20χρονος Σίνερ απέδειξε ότι πολύ σύντομα θα βρεθεί ακόμη πιο ψηλά στην παγκόσμια κατάταξη, καθώς μείωσε αρχικά σε 4-5 και κάνοντας break στο σερβίς του Ζβέρεφ έφερε το ντέρμπι σε απόλυτη ισορροπία.

Διατήρησε το σερβίς του, μάλιστα, και προηγήθηκε 6-5, αλλά ο “χρυσός” Ολυμπιονίκης του Τόκιο έστειλε το ματς στο tie break. Εκεί οι 2 τενίστες βάδιζαν “χέρι-χέρι” έως το 5-5, με τον Σίνερ να σημαδεύει 2 φορές τον φιλέ και τον Ζβέρεφ να ξεσπά σε πανηγυρισμούς 7-6 (5).

Η 4η μεταξύ τους αναμέτρηση ανέβασε το προβάδισμα του 25χρονου στο 3-1, ενώ ήταν η πρώτη του νίκη επί του Ιταλού στο χώμα, μετά την ήττα του στο Roland Garros του 2020.