Μουντιάλ 2022: Παγκόσμια πρωταθήτρια η Αργετινή στο Κατάρ

Στα πέναλτι κρίθηκε ο συγκλονιστικός τελικός του Μουντιάλ του Κατάρ με Παγκόσμια πρωταθήτρια την Αργετινή. 3-3 έληξε στη διάρκεια της παράτασης. Γκολ ο Μέσι, 3-3 με πέναλτι ο Μπαπέ

Η Αργεντινή κυριάρχησε απόλυτα στους παγκόσμιους πρωταθλητές στο πρώτο 45λεπτο

Προηγήθηκε με 2-0 της Γαλλίας με πέναλτι του Μέσι και ένα φοβερό γκολ του Ντι Μαρία.

Η Γαλλία δεν κατάφερε ούτε ένα σουτ στο τέρμα, με τον σταρ επιθετικό Kylian Mbappe να είναι σε μεγάλο βαθμό ανώνυμος. Θα χρειαστεί να κάνουν πολύ περισσότερα στη δεύτερη περίοδο αν θέλουν να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Η Αργεντινή ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 μέχρι και το 79ο λεπτό, αλλά το 2ο ημίχρονο περνά στα χέρια των γάλλων

Η Γαλλία χάρη σ’ ένα μαγικό τρίλεπτο του Κιλιάν Μπαπέ (πέναλτι στο 80΄, τελείωμα για Όσκαρ στο 82΄)

Ο 23χρονος σούπερ σταρ μείωσε (80΄) σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στη συνέχεια (82′) με ένα απίθανο γυριστό νίκησε τον Μαρτίνες για το 2-2.

Η Αργεντινή πήρε και πάλι το προβάδισμα, 3-2, ενάντια στη Γαλλία, με τον Λιονέλ Μέσι να σκοράρει ξανά.
Ήταν στο 108′, με τον Γιορίς να σταματά τον Λουτάρο και τον ηγέτη της «αλμπισελέστε» να σκοράρει από κοντά – με το Κουντέ να διώχνει… μέσα από το τέρμα.

Δεν πήρε πολύ όμως για την Γαλλία να ισοφαρίσει με τον Εμπαπέ να κάνει το 3-3 στο 118΄στην παράταση.