Μουντιάλ 2022: Βέλγιο – Καναδάς 1 -0, Ο Κουρτουά “έβγαλε” πέναλτι και ο Μπατσουαγί πέτυχε το γκολ

Ο Καναδάς ήταν ξεκάθαρα καλύτερος των “κόκκινων διαβόλων”, αλλά παράλληλα αναποτελεσματικός στην επίθεση.

Ο Καναδάς εμφάνισε ένα ανέλπιστα καλό πρόσωπο, το Βέλγιο έπιασε μέτρια απόδοση, αλλά η νίκη πήγε στους “κόκκινους διαβόλους”. Ο Κουρτουά “έβγαλε” πέναλτι και ο Μπατσουαγί πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση (1-0) για την 1η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Μουντιάλ 2022.

Ο Καναδάς έβγαλε ένα άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με το Βέλγιο και έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 11′. Ο Καράσκο έκανε χέρι, ο διαιτητής έδειξε πέναλτι, αλλά ο Κουρτουά απέκρουσε την εκτέλεση του Ντέιβις!

Ο Καναδάς ήταν ξεκάθαρα καλύτερος των “κόκκινων διαβόλων”, αλλά παράλληλα αναποτελεσματικός στην επίθεση. Κόντρα στη ροή του αγώνα και λίγο πριν “βγει” το πρώτο ημίχρονο (44′), το Βέλγιο κατάφερε να κάνει το 1-0. Ο Αλντερβάιρελντ έβγαλε τη βαθιά μπαλιά και Μπατσουαγί “εκτέλεσε” με σουτ στην κίνηση, ανοίγοντας το σκορ.