Μουντιάλ 2026 (Προκριματικά Ασίας): Σοκαριστική Νίκη του Μπαχρέιν στην Αυστραλία

Το Μπαχρέιν επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Αυστραλίας, σημειώνοντας τη νίκη του μέσω ενός αυτογκόλ του αμυντικού Χάρι Σάουταρ, στον εναρκτήριο αγώνα του τρίτου γύρου των ασιατικών προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2026, που διεξήχθη στο στάδιο Robina στη Χρυσή Ακτή.

Οι φίλαθλοι του Μπαχρέιν πανηγύρισαν έντονα μετά το σφύριγμα της λήξης, καθώς η ομάδα τους νίκησε την Αυστραλία για πρώτη φορά σε επτά προσπάθειες, κάνοντας έτσι ένα ιδανικό ξεκίνημα στην πορεία τους για την πρόκριση στους τελικούς της διοργάνωσης.

Η Αυστραλία αγωνίστηκε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Κουσίνι Γένγκι στο 77ο λεπτό, αλλά ο αγώνας του 3ου ομίλου φαινόταν ότι θα τελείωνε χωρίς γκολ, μέχρι που ο Αμπντουλάχ Αλ Χαλάσι επιχείρησε σέντρα στην περιοχή στο 89ο λεπτό. Ένας λανθασμένος υπολογισμός του Σάουταρ έστειλε τη μπάλα στην εστία του τερματοφύλακα Ματ Ράιαν, ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Το πλήθος των 24.644 φιλάθλων που παρακολουθούσε την Αυστραλία ξαφνιάστηκε, καθώς περίμεναν την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της ομάδας. Οι προσπάθειες των Socceroos να ισοφαρίσουν κατά τη διάρκεια των έξι λεπτών καθυστερήσεων αποδείχθηκαν άκαρπες. Η Αυστραλία, επιδιώκοντας την έκτη συνεχόμενη παρουσία της στους τελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου, είχε την κατοχή, αλλά οι ευκαιρίες της ήταν περιορισμένες.

«Είναι μια καμπύλη μάθησης για τους παίκτες», δήλωσε ο προπονητής της Αυστραλίας Γκράχαμ Άρνολντ. «Αλλά στο τέλος της ημέρας, απλά δεν ήταν η νύχτα μας. Είναι σκληρό, αλλά πρέπει να δώσουμε τα εύσημα στο Μπαχρέιν».

Στον ίδιο όμιλο, η Ιαπωνία υπερείχε της Κίνας με 7-0, ενώ στον 2ο όμιλο, Νότια Κορέα και Παλαιστίνη ήρθαν ισόπαλες χωρίς γκολ.

Η Αυστραλία θα ταξιδέψει στην Τζακάρτα για να αντιμετωπίσει την Ινδονησία στον επόμενο αγώνα των ομίλων την ερχόμενη Τρίτη, ενώ το Μπαχρέιν θα φιλοξενήσει την Ιαπωνία στη Ρίφα την ίδια μέρα. Οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε έναν από τους τρεις ομίλους προκρίνονται απευθείας στους τελικούς του 2026, που θα διεξαχθούν στις Ηνωμένες Πολιτείες, το Μεξικό και τον Καναδά, ενώ οι τρίτες και τέταρτες ομάδες θα συμμετάσχουν σε έναν επιπλέον γύρο προκριματικών.