Μουρίνιο: «Μπορούμε την ανατροπή»

Με την παροιμιώδη… κυνικότητά του «υποδέχθηκε» ο Ζοσέ Μουρίνιο, το νέο πρόβλημα τραυματισμού που προέκυψε για την Τότεναμ με τον Στίβεν Μπέργκγουιν (βαρύ διάστρεμμα στον αριστερό αστράγαλο), λίγες ώρες πριν από την αυριανή (10/03, 22:00) ρεβάνς με τη Λειψία για τους «16» του Champions League.

Ο «Special One» τόνισε για την απώλεια του διεθνούς Ολλανδού επιθετικού πως «…έχουμε συνηθίσει πλέον. Θα έλεγα πως, ψυχολογικά, είμαστε πολύ πιο επηρεασμένοι με τους άλλους τραυματισμούς που έχουμε. Διότι όταν έχεις τέσσερις και πέντε τραυματισμούς, δεν είναι μεγάλη… διαφορά να έχεις έξι ή επτά».

Όσο για τη ρεβάνς με την ανερχόμενη δύναμη του γερμανικού ποδοσφαίρου και την ήττα (0-1) που καλείται να ανατρέψει η Τότεναμ μέσα στο «σπίτι» της Λειψίας; «Χάνουμε… 1-0 στο “ημίχρονο”. Χάναμε 1-0 στο ημίχρονο και πριν από δύο μέρες (σ.σ. με τη Μπέρνλι). Είναι μία κατάσταση που έχουμε συναντήσει αρκετές φορές αυτή την περίοδο. Με ρωτάτε πως μπορούμε να πετύχουμε δύο γκολ, χωρίς τους Κέιν, Σον, Μπέργκγουιν. Υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι για να σκοράρεις. Ακόμη κι ένας παίκτης της… Λειψίας θα μπορούσε να το κάνει».