ΑΠΕ-ΜΠΕ

Νάπολι – Σασουόλο: Πολλές πιθανότητες για αμφίσκορο

36η αγωνιστική στη Serie A, με τη Νάπολι να φιλοξενεί τη Σασούολο (22:45), σε μία αναμέτρηση χωρίς ουσιαστικό βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Κάθε αγωνιστική που περνάει, η Νάπολι εμφανίζεται όλο και πιο άκεφη, απόρροια φυσικά της έλλειψης βαθμολογικού ενδιαφέροντος, αφού έχει εξασφαλίσει την ευρωπαϊκή συμμετοχή με την κατάκτηση του Κυπέλλου. Λίγες ημέρες λοιπόν μετά την νίκη με 2-1 επί της Ουντινέζε στο «Σαν Πάολο» με γκολ στις καθυστερήσεις, ηττήθηκε με το ίδιο σκορ και με παρόμοιο τρόπο στο «Ένιο Ταρντίνι», από την Πάρμα. Έμεινε πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με αμφισβητούμενο πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μάριο Ρουί στον Γκράσι. Ισοφάρισε στο 54ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε σε χέρι αντιπάλου και εκτέλεσε εύστοχα ο Ινσίνιε. Ωστόσο στο 87′ καταλογίστηκε δεύτερο πέναλτι εις βάρος της, με το οποίο διαμορφώθηκε και το τελικό σκορ. Ο Γκατούζο γκρίνιαξε για τις αποφάσεις του διαιτητή αλλά παραδέχθηκε πως η ομάδα του δεν αποδίδει καλό ποδόσφαιρο στα τελευταία παιχνίδια. Το ζητούμενο είναι να βρει και να διατηρήσει ρυθμό εν όψει της ρεβάνς με την Μπαρτσελόνα για το Τσάμπιονς Λιγκ στις 8 Αυγούστου.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε την ποινή του ο επιθετικός και πρώτος σκόρερ Μίλικ (24/11) και διεκδικεί θέση στην κορυφή της επίθεσης. Αμφίβολη η συμμετοχή του τερματοφύλακα Οσπίνα (15 συμμ. /16 γκολ παθητικό) και του εξτρέμ Γιουνές (8/1). Εκτός λίστας πλέον ο επιθετικός Γιορέντε (17/3), ο οποίος θα αποχωρήσει στο τέλος της σεζόν. Μία θέση στο κέντρο της άμυνας διεκδικεί ο Μανωλάς (24/4).

Πιθανή ενδεκάδα (4-3-3): Μέρετ – Ντι Λορέντσο, Μαξίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρουί – Φάμπιαν Ρουίθ, Ντέμε, Ζιελίνσκι – Καγιεχόν, Μέρτενς, Ινσίνιε
Οι βασικές επιλογές της αναμέτρησης από την Goalbet

Το εντυπωσιακό αήττητο σερί των οκτώ αγωνιστικών με τέσσερις νίκες σε αυτό το διάστημα έλαβε τέλος για τη Σασουόλο την Τρίτη, οπότε ηττήθηκε με σκορ 1-2 από την Μίλαν στο «MAPEI Stadium». Έμεινε πίσω στο σκορ στο 19ο λεπτό, ισοφάρισε στο 42′ με πέναλτι που κέρδισε για χέρι αντιπάλου και εκτέλεσε εύστοχα ο Καπούτο. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ήταν διπλό το κακό.  Αρχικά δέχθηκε δεύτερο γκολ και λίγο αργότερα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπουραμπιά με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Σε παθητικό ρόλο στο δεύτερο μέρος και χωρίς να έχει κάποια σημαντική ευκαιρία για ισοφάριση. Οι «νεροβέρντι» παρέμειναν όγδοοι και θα αποτελέσει επιτυχία να ολοκληρώσουν την σεζόν σε αυτήν την θέση. Έχουν κακή παράδοση κόντρα στην Νάπολι, την οποία θα προσπαθήσουν να σπάσουν απόψε. Εν τω μεταξύ, η αποψινή αντίπαλός της δείχνει έμπρακτα το ενδιαφέρον για τον εξτρέμ Μπογκά αλλά η διοίκηση της Σασουόλο δεν προτίθεται να τον παραχωρήσει αν δεν ικανοποιηθεί οικονομικά.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος ο μέσος Μπουραμπιά (15/1), ο οποίος αποβλήθηκε στον πρόσφατο αγώνα. Εξέτισε την ποινή του ο κεντρικός αμυντικός Φεράρι (20/0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο εξτρέμ Μπογκά (34/11), ο επιθετικός Ντεφρέλ (17/3), ο μέσος Ομπιάνγκ (24/1), οι κεντρικοί αμυντικοί Ρομάνια (18/0), Κίρικες (9/0) και ο αριστερός μπακ Τριπαλντέλι (2/0). Αμφίβολη η συμμετοχή του δεξιού μπακ Τόλιαν (26/1).

Πιθανή ενδεκάδα (4-2-3-1): Κονσίλι – Μούλντουρ, Μάρλον, Φεράρι, Κυριακόπουλος – Λοκατέλι, Μανιανέλι – Μπεράρντι, Τζούριτσιτς, Χάρασλιν – Καπούτο