Nations League: Επικράτηση Αγγλίας με 2-0 επί της Ιρλανδίας και θρίαμβος Γεωργίας (4-1) επί της Τσεχίας

Με το… καλησπέρα στο Nations League, η Αγγλία επιβεβαίωσε τη θέση της ως το ξεκάθαρο φαβορί στον όμιλο, νικώντας την Ιρλανδία 2-0 χωρίς δυσκολία. Στην Τιφλίδα, η Γεωργία διέλυσε την Τσεχία με 4-1, ενώ και οι Μολδαβία (2-0 εναντίον Μάλτας) και Αρμενία (4-1 εναντίον Λετονίας) απέδειξαν την ανωτερότητά τους στην έδρα τους.

Τρεις ημέρες πριν από την αναμέτρηση με την Ιρλανδία στο Δουβλίνο (10/9), η Ελλάδα παρακολούθησε την Αγγλία να περνά εύκολα το εμπόδιο των Ιρλανδών και να δείχνει ότι έχει τον πρώτο λόγο για την 1η θέση του Β’ ομίλου της League B, όπου συμμετέχουν επίσης η «γαλανόλευκη» και η Φινλανδία, που θα αγωνιστούν απόψε στις 21:45 στο Καραϊσκάκη.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Ντέκλαν Ράις και Τζακ Γκρίλις, παίκτες που έχουν περάσει από τις «μικρές» εθνικές ομάδες της Ιρλανδίας, έφεραν τα πάνω-κάτω για τους γηπεδούχους. Ο μέσος της Άρσεναλ άνοιξε το σκορ στο 11′, ενώ με δική του ασίστ στο 26΄, ο μεσοεπιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι έβαλε την Αγγλία σε θέση οδηγού.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων είναι οι εξής:

ΙΡΛΑΝΔΙΑ (Χάλγκριμσον): Κέλεχερ, Κόουλμαν (58′ Ο’Μπράιεν), Κόλινς, Ο’Σέι, Μπρέιντι (82′ Φέργκιουσον), Ντόχερτι (58′ Νάιτ), Μολούμπι, Σμόλμποουν (75′ Μπράουν), Σμόντκις, Ογκμπένε, Ίντα (75′ ΜακΑτίρ).

ΑΓΓΛΙΑ (Κάρσλι): Πίκφορντ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μαγκουάιρ (85′ Στόουνς), Γκουέχι, Κόλγουιλ, Μέινου (78′ Γκόμες), Ράις, Γκρίλις (77′ Γκιμπς-Γουάιτ), Σακά, Κέιν (85′ Μπόουεν), Γκόρντον (78′ Έζε).

Στην Τιφλίδα, η Γεωργία έκανε «πάρτι» απέναντι στην Τσεχία, με το μεγάλο αστέρι της, Κβίτσχα Κβαρατσχέλια, να σημειώνει γκολ και ασίστ. Η ομάδα του Ναιόλ άνοιξε το σκορ νωρίς και πέτυχε τρία γκολ μέσα σε 14 λεπτά στο β’ μέρος, εξασφαλίζοντας την πρωτοκαθεδρία στο γκρουπ.

Η Αρμενία εμφανίστηκε εξίσου ισχυρή στον Δ΄ όμιλο της League C, επιβάλλοντας τον έλεγχο στο ματς με τη Λετονία (4-1), το οποίο κρίθηκε από δύο αυτογκόλ.

Η Μολδαβία χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να «καθαρίσει» το ματς με τη Μάλτα (2-0), ενώ το Νησιά Φαρόε κατάφερε να αποσπάσει βαθμό από τη Βόρεια Μακεδονία, με την αναμέτρηση να λήγει 1-1, χάρη σε δύο πέναλτι.