Nations League: Πρώτη νίκη για την Λευκορωσία στο Λουξεμβούργο

Την πρώτη της νίκη στον Γ΄ όμιλο της League C σημείωσε η Λευκορωσία, επικρατώντας με 1-0 στο Λουξεμβούργο, στον εναρκτήριο αγώνα της 2ης αγωνιστικής του Nations League.

Μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας απέναντι στη Βουλγαρία, η ομάδα του Κάρλος Φερέρ εξασφάλισε το πρώτο «τρίποντο» στη διοργάνωση, με το γκολ του Βαλέρι Γκρόμικο στο 76ο λεπτό, μόλις εννέα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, αντικαθιστώντας τον Αντιλέφσκι στο 67′.

Οι γηπεδούχοι παραμένουν χωρίς βαθμό μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές, καθώς είχαν ηττηθεί την περασμένη Πέμπτη (5/9) με 2-0 από τη Βόρεια Ιρλανδία.

Ακολουθούν τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής στο Nations League:

Πορτογαλία – Κροατία 2-1 (7΄ Νταλότ, 34΄ Ρονάλντο – 41΄ αυτ. Νταλότ)

Σκωτία – Πολωνία 2-3 (46΄ Γκίλμουρ, 76΄ ΜακΤόμινεϊ – 8΄ Σιμάνσκι, 44΄ πεν. Λεβαντόφσκι, 90+7΄ πεν. Ζαλέφσκι)

Πορτογαλία – Σκωτία 21:45

Βέλγιο – Ισραήλ 3-1 (21′, 52΄ πεν. Ντε Μπρόινε, 48′ Τίλεμανς – 36′ Καλαϊλί)

Γαλλία – Ιταλία 1-3 (1′ Μπαρκολά – 30′ Ντιμάρκο, 51′ Φρατέζι, 74′ Ρασπαντόρι)

Γερμανία – Ουγγαρία 5-0 (27΄ Φίλκρουργκ, 58΄ Μουσιάλα, 66΄ Βιρτς, 77΄ Πάβλοβιτς, 81΄ πεν. Χάβερτς)

Ολλανδία – Βοσνία 5-2 (13΄ Ζίρκζι, 45΄+2΄ Ρέιντερς, 56΄ Χάκπο, 88΄ Βέχορστ, 90΄+2΄ Σίμονς – 27΄ Ντεμίροβιτς, 73΄ Ντζέκο)

Ολλανδία – Γερμανία 10/9

Δανία – Ελβετία 2-0 (82΄ Ντόργκου, 90+2΄ Χόιμπιεργκ)

Γεωργία – Τσεχία 4-1 (33′ πεν. Κβαρατσκέλια, 53′ Τσακβετάτζε, 63′ Μικαουτάτζε, 66′ Κοχορασβίλι – 80′ Κάλβατσχ)

Ουκρανία – Αλβανία 1-2 (49΄ Κονόπλια – 54΄ Ισμαΐλι, 66΄ Ασάνι)

Ιρλανδία – Αγγλία 0-2 (12′ Ράις, 32′ Γκρίλις)

Ελλάδα – Φινλανδία 3-0 (23΄, 76΄ Ιωαννίδης, 37΄ αυτ. Κόλμαν)

Καζακστάν – Νορβηγία 0-0

Σλοβενία – Αυστρία 1-1 (16′ πεν. Σέσκο – 28′ Λάιμερ)

Σλοβενία – Καζακστάν 9/9

Ισλανδία – Μαυροβούνιο 2-0 (39′ Όσκαρσον, 59′ Τορστέινσον)

Μαυροβούνιο – Ουαλία 9/9

Αζερμπαϊτζάν – Σουηδία 1-3 (82΄ Νταντάσοφ – 65΄,71΄ Ίσακ, 80΄ Γκιοκέρες)

Εσθονία – Σλοβακία 0-1 (70΄ Σούσλοφ)

Σλοβακία – Αζερμπαϊτζάν 19:00

Κόσοβο – Ρουμανία 0-3 (40′ Μαν, 51′ πεν, 82′ Μαρίν)

Λιθουανία – Κύπρος 0-1 (34′ Πίττας)

Ρουμανία – Λιθουανία 9/9

ΛευκορωσίαΒουλγαρία 0-0

Β. Ιρλανδία – Λουξεμβούργο 2-0 (11΄ ΜακΝέρ, 16΄ Μπάλαρντ)

Λουξεμβούργο – Λευκορωσία 0-1 (76′ Γκρόμικο)

Βουλγαρία – Β. Ιρλανδία 19:00

Ν. Φαρόε – Β. Μακεδονία 1-1 (9′ πεν. Ντάβιντσεν – 49′ πεν. Μπάρντι)

Αρμενία – Λετονία 4-1 (6′ Μπιχακχσγιάν, 35′ αυτ. Ντούμπρα, 48′ Ζελαραγιάν, 86′ Σπερτσγιάν – 9′ αυτ. Χαρουτχινγιάν)