ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΤΖΕΚΑΣ / EUROKINISSI

Νεμάν – Ενερτζέτικ Μινσκ: Κλειστό ματς στη Λευκορωσία

Επιστροφή στις νίκες θέλουν Νεμάν και Ενερτζέτικ, οι οποίες αναμετρώνται σήμερα στη Λευκορωσία.

Από ήττα στο Μινσκ με 2-0 από την τοπική Ντιναμό προέρχεται η Νεμάν. Επί της ουσίας πλήρωσε την κόπωση από το συνεχές παιχνίδι πίσω από την μπάλα με αποτέλεσμα να δεχθεί το γκολ στο 72′ και επί της ουσίας να καταρρεύσει όλο το πλάνο της για το ματς για να δεχθεί το 2ο γκολ στα χασομέρια της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι είναι καλοί αμυντικά, όμως δημιουργικά έχουν “θέματα”. Δεν είναι τυχαίο πως δεν έχουν σκοράρει σε 3 από τα 5 ματς πρωταθλήματος. Μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα κυρίως σε στημένες φάσεις. Επί των αγωνιστικών ενόψει του αποψινού ματς έχουν κάποια θέματα. Ο κόουτς, Κοβάλεβιτς δεν μπορεί να ποντάρει στον τραυματία βασικό, Λεγκτσίλιν (Μ, 3/0), ενώ δεν είναι 100% έτοιμος ο Γιαμπλόνσκι (Μ, 0/0) που υπολογίζεται για βασικός.

“Ματιασμένη” μοιάζει η Ενερτζέτικ, η οποία μετά το νικηφόρο σερί των τριών αγώνων στο πρωτάθλημα μετρά δύο σερί ήττες χωρίς, μάλιστα, να έχει σκοράρει. Και αν το 2-0 από την Τορπέντο Ζοντίνο, ενδεχομένως, να έμοιαζε λογικό, σίγουρα το 1-0 εντός από την Γκοροντέγια με γκολ του Σορόκιν στο 35′ προβληματίζει. Τα ατού τους Μπάκιτς, Σκούντριουκ και Γιασιμπόεβ δεν πήγαν καλά, με τον τρίτο να αντικαθίσταται, μάλιστα, λόγω τραυματισμού στο ημίχρονο.

Φαίνεται η ομάδα του Μινσκ να αντιμετωπίζει πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι και να μην μπορεί να βρει λύσεις σε σετ παιχνίδι, πράγμα που επισημάνθηκε στα περισσότερα ρεπορτάζ. Επί των αγωνιστικών, εξαιρετικά αμφίβολος είναι ο σταρ και αρχισκόρερ της ομάδας, Γιασιμπόεβ (Ε, 5/3) που, όπως προαναφέραμε, χτύπησε στο ματς με την Γκοροντέγια.

Εκτίμηση:

Περιμένουμε ένα “κλειστό” ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες που εσχάτως έχουν αμφότερες προβλήματα. Θα πάμε συντηρητικά σε παιχνίδι με τα γκολ.

Πηγή: Foxbet.gr