Νίκες για Άντβερπ και Άντερλεχτ, ισοπαλία για την Μπριζ του Τζόλη

Η διαφορά των δύο βαθμών ανάμεσα στη δεύτερη Άντβερπ και την τρίτη Άντερλεχτ διατηρήθηκε στον βαθμολογικό πίνακα του βελγικού πρωταθλήματος, καθώς αμφότερες πέτυχαν εντός έδρας νίκες με 3-0, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής. Η Άντερλεχτ επικράτησε με 3-0 της Σταντάρ Λιέγης, με τον Σίμιτς να ανοίγει το σκορ στο 9ο λεπτό. Ο Ντόλμπεργκ σκόραρε στο 30’ και ο Ντρέιερ, στο 90ο λεπτό, υπέγραψε τη νίκη της Άντερλεχτ.

Οι Κερκ (19΄), Τσέρι (23΄) και Οντρέικα (83΄) πέτυχαν τα γκολ της Άντβερπ επί της Σερκλ Μπριζ στο 3-0.

Η Μπριζ του Χρήστου Τζόλη απέσπασε έναν βαθμό μετά το εντός έδρας 1-1 με την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ. Ο Ιβάνοβιτς σκόραρε στο 54ο λεπτό, ασκώντας πίεση στην ομάδα του Τζόλη, ο οποίος αγωνίστηκε και πάλι βασικός. Η Μπριζ πέτυχε τον βαθμό στο φινάλε χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Μέχελε στο 82ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Jupiler League έχουν ως εξής:

Βέστερλο-Μπέρσχοτ           2-2

Μαλίν-Λέουβεν               5-0

Κορτράικ-Γκενκ              2-1

Ντέντερ-Σαρλερουά           1-0

Αντερλεχτ-Σταντάρ Λιέγης    3-0

Αντβέρπ-Σερκλ Μπριζ         3-0

Μπριζ-Σεντ Ζιλουάζ          1-1

Σεντ Τρουϊντέν-Γάνδη        1-1