Νίκες για Καμπετσή, Μιχελή και Δουβίκα

Με τους Καμπετσή, Μιχελή να μπαίνουν αλλαγή, η Βίλεμ νίκησε εντός έδρας με 2-1 την Αϊντχόφεν, εκθρονίζοντας τους φιλοξενούμενους από τη δεύτερη θέση της κατάταξης του ολλανδικού πρωταθλήματος και δίνοντας συνέχεια στην ξέφρενη πορεία της στην εφετινή Eredivisie.

Ο Καμπετσής, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 63΄, έδωσε το έναυσμα για τη διαμόρφωση του τελικού σκορ, καθώς από κλέψιμο του διαμορφώθηκε το 2-1, ενώ ο Μιχελής μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 74΄.

Αξίζει να σημειωθεί ότι σε επτά αγωνιστικές η Βίλεμ δεν έχει χάσει αναμέτρηση μετά την βαριά εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από τη Φέγενορντ (4-0).

Με τον Τάσο Δουβίκα να ανοίγει τον… χορό των τερμάτων στο 11΄ με εύστοχο πέναλτι, νικώντας τον Κώστα Λάμπρου (βασικός), η Ουτρέχτη δεν… αγχώθηκε απέναντι στην Τσβόλε, φτάνοντας άνετα στο τελικό 5-1, ενώ η Φέγενορντ γλίτωσε από εντός έδρας… γκέλα, καθώς με δύο τέρματα του Τιλ σε εννέα λεπτά (80΄ & 89΄) σημειώθηκε η ανατροπή από το εις βάρος της 2-3, ενώ ο Ντρέσερς στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 5-3 επί της Ναϊμέγκεν.

Νωρίτερα, ο πρωτοπόρος Άγιαξ έφτανε απρόσκοπτα στο τελικό 3-0 στο «σπίτι» του, απέναντι στην Γκρόνινγκεν.