Νίκες για Κηφισιά και Πανιώνιο στην κορυφή της Super League 2

Είτε με χαρακτηριστική ευκολία είτε με περισσότερες δυσκολίες, Κηφισιά και Πανιώνιος συνέχισαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους στον Β’ Όμιλο του πρωταθλήματος της Super League 2, συγκατοικώντας στην κορυφή μετά από πέντε αγωνιστικές. Η Κηφισιά επικράτησε με το ευρύ 5-0 της Ηλιούπολης στο «Ζηρίνειο», εξασφαλίζοντας ουσιαστικά το «τρίποντο» από το ημίωρο. Ο πίνακας του σκορ στο λεπτό εκείνο έδειχνε ήδη 3-0, με τους Γιώργο Μάναλη (5’) και Ανδρέα Τετέη (23’, 31’) να βάζουν τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του Σεμπάστιαν Λέτο, η οποία πήρε διαστάσεις θριάμβου χάρη στα γκολ των Χόρχε Πόμπο (71’) και Παύλου Παντελίδη (77’).

Στους 13 βαθμούς έφτασε και ο Πανιώνιος, ο οποίος επιβλήθηκε με 2-1 της ΑΕΚ Β’, φτάνοντας τις τέσσερις σερί επιτυχίες. Η ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη, αν και φαινόταν ότι θα είχε ένα ξεκούραστο απόγευμα, βρέθηκε μπροστά με γκολ των Γιώργου Γεμιστού (10’) και Μιχάλη Μπούση (25’). Ωστόσο, η ΑΕΚ Β’ μείωσε με τον Ελιάν Σόσα στο 40’, ενώ οι αποβολές των Ζακ Ενγκουέμ στο 41’ και Λένι Μανίσα στο 45’ -μία για κάθε ομάδα- διαμόρφωσαν την κατάσταση σε δέκα παίκτες για τις δύο ομάδες. Το σκορ παρέμεινε αμετάβλητο μέχρι το φινάλε, με τον «Δικέφαλο» να διαμαρτύρεται έντονα για μία φάση στο 73ο λεπτό, όταν η διαιτητής αρχικά κατέδειξε πέναλτι αλλά στη συνέχεια ανακάλεσε την απόφασή της.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

Πανιώνιος – ΑΕΚ Β’                 2-1

Κηφισιά – Ηλιούπολη                5-0

Καλαμάτα – Παναχαϊκή               20/10 (12:00)

Αστέρας Τρίπολης Β’ – Παναργειακός 20/10 (15:00)

Αιγάλεω – Χανιά                    20/10 (15:00)