Νίκες για ΠΟΤ Ηρακλής και Μακεδονικό στην 5η αγωνιστική της Super League 2

Οι έδρες «μίλησαν» στα δύο παιχνίδια που πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή (20/10), στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2. Ο ΠΟΤ Ηρακλής, σχεδόν ένα χρόνο μετά το τελευταίο του παιχνίδι στο Καυτανζόγλειο, επέστρεψε στη φυσική του έδρα για να νικήσει 1-0 τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου. Η πρώτη νίκη με τον Θανάση Στάικο στον πάγκο του και πρώτη φετινή, γενικότερα, ήρθε για τον «Γηραιό» χάρη σε γκολ του Απόστολου Διαμαντή στο 73’.

Στην Ευκαρπία, ο Μακεδονικός επιβλήθηκε με 4-2 της Καβάλας έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν νωρίς με 2-0, χάρη στα γκολ των Μιγκέλ Ταβάρες (12’ με πέναλτι) και Πέτρου Γιακουμάκη (17’). Οι «αργοναύτες» αντέδρασαν μειώνοντας με τον Βασίλη Παπαδόπουλο (49’), αλλά ο Γιακουμάκης (53’) επανέφερε τη διαφορά δύο τερμάτων για τους γηπεδούχους. Ο Μπόγκνταν Μάντιτς (70’) μείωσε εκ νέου για την Καβάλα, αλλά στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε ο Κωνσταντίνος Ίτσιος των φιλοξενούμενων. Με αριθμητικό πλεονέκτημα, ο Σάββας Τοπαλίδης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, για το εντός έδρας 3×3 του Μακεδονικού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

ΠΑΣ Γιάννινα – Καμπανιακός 2-1

ΠΑΟΚ Β’ – Διαγόρας Ρόδου 1-2

ΠΟΤ Ηρακλής – Εθνικός Ν. Κεραμιδίου 1-0

Μακεδονικός – Καβάλα 4-2

Νίκη Βόλου – ΑΕΛ 21/10 (16:30)