Νίκη Χαράς για την Εθνική Κορασίδων στο Ευρωμπάσκετ

Η Εθνική Κορασίδων απέφυγε την τελευταία θέση στο Ευρωμπάσκετ Α΄ κατηγορίας, που διεξάγεται στο Μίσκολτς της Ουγγαρίας. Στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 15-16, η ομάδα της Ελένης Μίχα νίκησε τη Σουηδία με σκορ 72-66 και κατετάγη προτελευταία στη διοργάνωση. Είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι η αναμέτρηση ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για την Εθνική, η οποία υποβιβάστηκε στη Β΄ κατηγορία μετά την ήττα της από την Κροατία την προηγούμενη ημέρα. Αυτή η νίκη αποτέλεσε την πρώτη για την Εθνική, η οποία είχε υποστεί ήττες στα προηγούμενα έξι παιχνίδια της.

Τα δεκάλεπτα της αναμέτρησης ήταν: 14-21, 34-30, 53-44, 72-66.

Η Σουηδία προηγήθηκε με επτά (11-4) και οκτώ πόντους (19-11) στη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, η Εθνική δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια, βελτίωσε την άμυνά της και με καλάθι της Ζορμπαλά ισοφάρισε σε 25-25, 2:18 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Με 2/2 βολές από την Χλιαουτάκη, η ομάδα μας πήρε το προβάδισμα (27-25), 1:25 πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, ενώ η Χλιαουτάκη, με καλάθι και φάουλ στην εκπνοή, έστειλε την «γαλανόλευκη» στα αποδυτήρια με +4 (34-30).

Στην τρίτη περίοδο, με σερί 12-0, η Εθνική προηγήθηκε 46-31 στο 24΄. Παρά τις προσπάθειες της Σουηδίας να ξαναμπεί στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 46-37 στο 27΄ και αργότερα σε 57-54, 6:07 πριν τη λήξη, η ελληνική ομάδα διατήρησε το προβάδισμά της. Αντίθετα, κατάφερε να «ανοίξει» την διαφορά και να την φτάσει σε διψήφιο νούμερο (70-59), 1:58 πριν το τέλος, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη και καταλαμβάνοντας την 15η θέση στη διοργάνωση.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι Ζντράβκο Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Τζιάκομο Ντόρι (Ιταλία) και Σουζάνα Βούγιτσιτς (Μαυροβούνιο).

Η σύνθεση της ΕΛΛΑΔΑΣ (Μίχα): Λαγωνικάκη 7 (1), Μήτραλη 7 (1), Φουστέρη 12 (2), Χλιαουτάκη 8 (1), Βίγκα 6 (1), Μόσχου 7 (1), Ζορμπαλά 10, Υφαντοπούλου, Τσιανάκα 6, Τουμπανιάρη 9, Καμπακά.