Νίκη «χρυσάφι» ο Παναιτωλικός

Σημαντικό βήμα για την παραμονή στη Super League έκανε ο Παναιτωλικός, νικώντας 1-0 στο Αγρίνιο τον Βόλο, σε αναμέτρηση της 25ης αγωνιστικής. Χάρη σε γκολ του Αριγίμπι στο 75΄, τα «καναρίνια» πήραν τρεις πολύτιμους βαθμούς και ανέβηκαν στην 11η θέση της κατάταξης, ξεπερνώντας Λαμία και ΟΦΗ.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι με τον Νίνη, το σουτ του οποίου στο 3ο λεπτό κόντραρε σε αμυνόμενο και έφυγε έξω, αλλά η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για τον Παναιτωλικό, με τον Κλέιμαν να αποκρούει το πλασέ του Αριγίμπι στο 28΄. Στο 39΄ ο Καρέλης βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα, αλλά καθυστέρησε και τελικά πάσαρε στον Εντινγκά που αστόχησε, για να κλείσει το ημίχρονο με διπλή ευκαιρία για το Βόλο, στο 42΄, με διαδοχικά σουτ των Μπαριέντος και Μαρτίνες, το πρώτο εκ των οποίων σταμάτησε στο σώμα του Βάντερσον και το δεύτερο αποκρούστηκε από τον Μελίσσα.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε ρυθμό και φάσεις ως το 75΄, όταν ο Ταχάρ με παράλληλο γύρισμα βρήκε τον Αριγίμπι, που μόνος του από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Βόλος προσπάθησε να απαντήσει, αλλά ο Δουβίκας στο 80΄ δεν μπόρεσε από κοντά να κάνει την προβολή στη σέντρα του Φεράρι και ο Παναιτωλικός κράτησε το πολύτιμο 1-0 ως το τέλος.

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
Κίτρινες: Ντίας, Μάζουρεκ – Ριένστρα, Τσοκάνης
Οι συνθέσεις:
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Μελίσσας, Περέιρα, Μεντίνα (70΄ Τσιγγάρας), Κωνσταντόπουλος, Βάντερσον, Εντινγκά, Ντάλσιο (84΄ Μάλης), Μάζουρεκ (83΄ Ντουάρτε), Ντίας (54΄ Ταχάρ), Αριγίμπι, Καρέλης (70΄ Ματσόλα)
ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Σάντσες, Φεράρι, Γκρίλο, Τέκιο, Τσοκάνης (77΄ Μπουένο), Ριένστρα (66΄ Μπαρτόλο), Δουβίκας, Μαρτίνες, Νίνης, Μπαριέντος