Νίκη για τη Γιουβέντους με τους Μπανγκούλα, Γουεά και Καμπιάζο

Με την ολοκλήρωση της πρεμιέρας της Serie A, η Γιουβέντους κατέλαβε την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τις Βερόνα, Λάτσιο και Αταλάντα. Η ομάδα του Τορίνο κέρδισε με σκορ 3-0 ανήμερα εντός έδρας τη Κόμο, με σκόρερ τους Σαμουέλ Μπανγκούλα (23΄), Τίμοθι Γουεά (45+1΄) και Αντρέα Καμπιάζο (90+1΄). Στο 47ο λεπτό ακυρώθηκε με χρήση VAR γκολ του Ντούσαν Βλάχοβιτς.

Η Αταλάντα ξεκίνησε τη νέα αγωνιστική περίοδο της Serie A με νίκη νωρίτερα σήμερα (19/8). Στην πρεμιέρα του ιταλικού πρωταθλήματος, η ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι κέρδισε εκτός έδρας τη Λέτσε με 4-0, με δύο γκολ από τον Μάρκο Μπρεσανίνι στο 35ο και στο 66ο λεπτό, καθώς και δύο γκολ από τον Ματέο Ρετέγκι. Ο Αργεντινός σκόραρε στο 45ο λεπτό για να διπλασιάσει τα τέρματα της κατόχου του τίτλου του Europa League και στο 57΄ πέτυχε το 3-0 από την εκτέλεση του πέναλτι, προτού ο Μπρεσανίνι κλείσει τον κύκλο των γκολ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 1ης αγωνιστικής της Serie A έχουν ως εξής:

Τζένοα-Ίντερ         2-2

(20΄ Βολιάκο, Μεσίας πεν. 90+5΄ – 30΄ & 82΄ Tουράμ)

Πάρμα-Φιορεντίνα     1-1

Έμπολι-Μόντσα        0-0

(89΄ Μοράτα, 90+6΄ Οκαφόρ – 30΄ αυτ. Τιαό, 68΄ Σαπάτα)

Μπολόνια-Ουντινέζε   1-1