Νίκη για την Παρτιζάν, η Ζαλγκίρις υπερέχει της Βίρτους σε μια σφιχτή αναμέτρηση

Διά πυρός και σιδήρου πέρασε η Ζαλγκίρις από τη Μπολόνια, επικρατώντας 71-68 της Βίρτους. Έτσι, η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στη Euroleague, ενώ οι Ιταλοί έχουν ξεκινήσει με 0/3.

Μετά την κυριαρχία της Ζαλγκίρις στο πρώτο ημίχρονο και το +14 (44-30), ανέλαβαν δράση για τους γηπεδούχους οι Πογιάλα και Σενγκέλια, «ροκανίζοντας» τη διαφορά στο -4 (45-49 στο 24:25). Οι Λιθουανοί επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (62-52 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου), όμως στο σημείο εκείνο η Βίρτους του Λούκα Μπάνκι πραγματοποίησε την ύστατη αντεπίθεση και με σερί 12-0 πέρασε μπροστά 64-62 στο 26:40, έχοντας κρατήσει τη Ζαλγκίρις χωρίς πόντο για 5,5 λεπτά!

Εν τέλει, το ματς κρίθηκε σε δυο άστοχα τρίποντα, λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, με τους Κόρντινιερ και Μπελινέλι να χάνουν την ευκαιρία για ισοφάριση, τη στιγμή που οι Λιθουανοί αρνήθηκαν… πεισματικά να δώσουν φάουλ, παρότι είχαν προβάδισμα τριών πόντων.

Δεν πλήρωσαν την αβλεψία τους, επικράτησαν 71-68 με τον Γκεντράιτις να κάνει σπουδαίο ματς (15π. με 3/3 3π) και τον Φρανσίσκο να μοιράζει 8 ασίστ. Οι Ιταλοί προσπάθησαν, αλλά τα τελευταία κρίσιμα τρίποντα τα πήραν δύο παίκτες που έκλεισαν το ματς με 1/10 (1/6 ο Κόρντινιερ, 0/4 ο Μπελινέλι).

Ποδαρικό στις νίκες η Παρτιζάν

Πρώτη νίκη για την Παρτιζάν του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στην εφετινή Euroleague, καθώς η σερβική ομάδα επικράτησε 86-78 της Μπάγερν στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν 9-6 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης στο Βελιγράδι, αλλά ακολούθησε… καταιγισμός από τρίποντα (Στέρλινγκ Μπράουν 4/5) με τους γηπεδούχους να «τρέχουν» επί μέρους σκορ 29-11 και να προηγούνται 35-20 στο 15΄. Η Μπάγερν είχε πλέον ένα «βουνό» να ανέβει. Η Παρτιζάν διεύρυνε το προβάδισμά της σε επίπεδα μεγαλύτερα των 20 πόντων (45-23 στο 18΄) και η νίκη έμοιαζε εύκολη υπόθεση.

Όμως, η «απάντηση» των Γερμανών ήλθε στην τελευταία περίοδο όταν μείωσαν σε 74-67 με επί μέρους σκορ 15-3, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τις απαντήσεις και έφτασαν στη νίκη με κορυφαίους τους Μπράουν (22π., 4/6 3π), Μπόνγκα (13π., 3/4 3π.) και συνολικά 50% στο τρίποντο (11/22). Ο Αντρέας Ομπστ ήταν καλύτερος για τους ηττημένους με 15π. και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 49-32, 71-52, 86-78