Νίκη για τον Άρη στην Ολλανδία με 2-1 επί της Μπρέντα

Ο Άρης αποκόμισε θετικές εντυπώσεις από το τελευταίο φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στην Ολλανδία, αντιμετωπίζοντας την Μπρέντα απόψε (30/7).

Η ελληνική ομάδα επικράτησε με σκορ 2-1, με τον Φετφατζίδη να είναι ο πρωταγωνιστής του πρώτου ημιχρόνου. Ο Φετφατζίδης άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό και στη συνέχεια στο 40ό λεπτό προώθησε με ωραία πάσα τον Σαμόρα, ο οποίος σημείωσε το δεύτερο γκολ.

Αμέσως μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (46′), οι Ολλανδοί μείωσαν με κεφαλιά του Όμαρσον.

Στις εξέδρες του γηπέδου, οι υποστηρικτές της Μπρέντα ανήρτησαν πανό για τον Μάνου Γκαρθία, το οποίο έγραφε: «Σε αγαπάμε Μανού», αποτίνοντας φόρο τιμής στον Ισπανό μεσοεπιθετικό του Άρη για την θητεία του στην ολλανδική ομάδα (2017-2019, με δανεισμό από τη Μάντσεστερ Σίτι).

Οι «κιτρινόμαυροι» επιστρέφουν αύριο στη Θεσσαλονίκη, όπου θα συνεχίσουν την προετοιμασία τους ενόψει της έναρξης των επίσημων υποχρεώσεών τους για τη νέα αγωνιστική περίοδο, με δύο ακόμη φιλικά παιχνίδια.

Θα φιλοξενήσουν την αλβανική Ελμπασάνι στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στις 6 Αυγούστου (20:00) και τέσσερις ημέρες αργότερα θα αντιμετωπίσουν τη Λαμία (10 Αυγούστου, 20:00).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΜΠΡΕΝΤΑ: Μπιέλιτσα, Βαλέριους, Φαν Ρέουβικ, Φαν ντεν Μπεργκ, Ρόγιο, Γιάνοσεκ, Μπαλάρντ, Στάρινγκ, Κάιεντ, Όμαρσον, Κόστορζ

Έπαιξαν και οι: Λούκασεν, Κέμπερ, Κότσελνικ, Μπουραντί, Λούρενς, Μπέσελνικ.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Ρόουζ, Μπράμπετς, Βέλεθ (79’ Φατόρε), Μοντόγια, Ζουλ (88’ Παναγίδης), Πάρντο (88’ Ντιαντί), Φετφατζίδης (61’ Σαβέριο), Σίστο (79’ Πάβισιτς), Γκαρθία (56’ Σουλεϊμάνοφ), Σαμόρα (79’ Μορόν).