Νίκη και επί της Πολωνίας η εθνική κορασίδων

Με νίκη ολοκλήρωσε τη συμμετοχή της στο διεθνές τουρνουά της Γκροταφεράτα η εθνική κορασίδων.

Τα κορίτσια του Γιάννη Κτιστάκη επικράτησαν με 53-57 της Πολωνίας και ολοκλήρωσαν την προετοιμασία τους για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κορασίδων που θα φιλοξενηθεί στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας το διάστημα 19-27 Αυγούστου.

Τα δεκάλεπτα: 8-12, 23-30, 40-41, 53-57

Η εθνική μπήκε στο παιχνίδι πολύ δυνατά και πήρε προβάδισμα στο σκορ με 25-11 (14΄34΄΄). Η Πολωνία πέρασε στην αντεπίθεση με αποτέλεσμα να κάνει την ανατροπή και να προηγηθεί στο σκορ με 33-32 (23΄59΄΄).

Ο αγώνας εξελίχθηκε σε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 49-49 δύο λεπτά πριν από τη λήξη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Ελληνίδες αθλήτριες έδειξαν πείσμα και ψυχραιμία και έφθασαν στην τελική επικράτηση με 57-53.

Διαιτητές: Πίτσι, Μπερνάρντο

ΕΛΛΑΔΑ (Κτιστάκης): Στολίγκα, Χατήρα 12(1), Σιουμουρέκη 11(1), Ζιάκα 12, Τόγια, Γιαπιτζόγλου 3(1), Αρσενιάδου, Φελούρη 7, Καλογήρου 2, Παρασκευοπούλου 5, Τσινασλανίδου, Χωλοπούλου 5.