Νίκη με άρωμα… Europa League για την Μπέτις – Ξεκινάει σήμερα η 36η αγωνιστική

Η Μπέτις επικράτησε με 2-1 της Γρανάδας και ανέβηκε στην 6η θέση – Τρεις αναμετρήσεις ανοίγουν σήμερα την αυλαία της 36ης αγωνιστικής της La Liga

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπόρχα Ιγκλέσιας, η ομάδα της Σεβίλλης πήρε το νικηφόρο αποτέλεσμα επί του συνόλου από την Ανδαλουσία, στο παιχνίδι που ολοκληρώσε χθες την 36η αγωνιστική της La Liga. Ο Ιγκλέσιας άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό, η Γρανάδα ισοφάρισε προσωρινά με τον Ματσίς στο 66′, όμως ο Ιγκλέσιας “ξαναχτύπησε” εκ νέου τρία λεπτά πριν το φινάλε για το τελικό 2-1.

Οι “πράσινοι” της Σεβίλλης προηγήθηκαν στο 39′ με τον Ιγκλέσιας, όμως η σκληροτράχηλη Γρανάδα (που νίκησε προ δεκαημέρου την Μπαρτσελόνα στην έδρα της) ισοφάρισε στο 66′ με τον Ματσίς. Τρία λεπτά πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ωστόσο, “χτύπησε” και πάλι ο Ιγκλέσιας, χαρίζοντας το πολύτιμο τρίποντο στην Μπέτις.

Έτσι, οι “μπέτικος” βρίσκονται πλέον στην 6η θέση του πίνακα, στο -2 από την 5η Σοσιεδάδ και στο +2 από την 7η Βιγιαρεάλ.

Η αγωνιστική δράση στη La Liga συνεχίζεται απρόσκοπτα, καθώς υπάρχει η εμβόλιμη 36η αγωνιστική, η οποία ξεκινάει σήμερα με τρεις αναμετρήσεις. Ξεχωρίζουν η μάχη σωτηρίας της Έλτσε με την Αλαβές και η έξοδος της Μπαρτσελόνα στο Λεβάντε, με τους “μπλαουγκράνα” να στοχεύουν αποκλειστικά στη νίκη, για να παραμείνουν ζωντανοί στο “κυνήγι” του τίτλου.