Νίκη με υπογραφή Τορεγκρόσα για τη Σαμπντόρια

Η Σαμπντόρια βρέθηκε σε δύσκολη θέση απέναντι στην Ουντινέζε, όμως όχι μόνο κατάφερε να «επιπλεύσει» αλλά έφτασε και σε μια πολύ σημαντική νίκη με ανατροπή (2-1) απέναντι στους «φριουλάνι», οι οποίοι τελικά έφυγαν με άδεια χέρια από το «Λουίτζι Φεράρις».

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 55΄ με τον Ντε Πολ και διαχειρίζονταν καλά το παιχνίδι, αλλά το πέναλτι του Μαντραγκόρα στο 65΄ αξιοποίησε σημειώνοντας το  γκολ της ισοφάρισης το «θύμα» στο 67΄, για να ολοκληρώσει την επαναφορά των «μπλουτσερκιάτι» ο νεομεταγραφείς (από την Μπρέσια) Τορεγκρόσα στο 81΄.

Δεν λέει να… σηκώσει κεφάλι η Τορίνο, η οποία παραμένει «κολλημένη» στη ζώνη του υποβιβασμού από τη Serie A. Αυτή τη φορά, η «γκρανάτα» έμεινε στο 0-0 με τη νεοφώτιστη Σπέτσια, χωρίς να καταφέρει να εκμεταλλευθεί την αριθμητική υπεροχή που απέκτησε μόλις στο 8ο λεπτό, μετά την αποβολή του Βινιάλι.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του Μάρκο Τζιαμπάολο δημιούργησε ουσιαστικά μόνο μία μεγάλη ευκαιρία, κι αυτή στις καθυστερήσεις, όταν το σουτ του Ανσάλντι σταμάτησε στο δοκάρι.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 18ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Λάτσιο-Ρόμα             3-0