Νίκη μετά από έναν μήνα για τη Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρέθηκε για άλλη μία φορά στα σχοινιά στον αγώνα με την Μπρέντφορντ, αλλά τούτη τη φορά έβγαλε αντίδραση και έφτασε στην ανατροπή (2-1), την ώρα που η Άστον Βίλα, με τη συνδρομή του Εμιλιάνο Μαρτίνες, συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις, νικώντας τη Φούλαμ με 3-1 στο Λονδίνο. Αυτή η νίκη φέρνει τη Γιουνάιτεντ κοντά στις Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ, που είναι πλέον μόλις έναν βαθμό πίσω από τη Λίβερπουλ.

Το κυρίως πιάτο της 8ης αγωνιστικής της Premier League ήταν γεμάτο από ανατροπές, με τη Γιουνάιτεντ να παίρνει την πρώτη νίκη της μετά από ένα μήνα και το 7-0 επί της Μπάρνσλεϊ στο League Cup, και πρώτη μετά από τρία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα στο πρωτάθλημα (μία ήττα και δύο ισοπαλίες).

Η Μπρέντφορντ πήρε κεφάλι στο σκορ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με την κεφαλιά του Ίθαν Πίνοκ. Ωστόσο, οι «κόκκινοι διάβολοι» έφεραν τα πάνω-κάτω στο δεύτερο 45λεπτο, και με τα γκολ των Γκαρνάτσο και Χόιλουντ έφτασαν στη δεύτερη εφετινή εντός έδρας νίκη τους.

Στο Craven Cottage του Λονδίνου, η Φούλαμ ξεκίνησε ιδανικά το ματς, αλλά η Άστον Βίλα αντεπιτέθηκε, ισοφαρίζοντας με τον Ρότζερς στο 9′. Ο Εμιλιάνο Μαρτίνες απέκρουσε το πέναλτι του Περέιρα, διατηρώντας το παιχνίδι σε ισορροπία, ενώ η αποβολή του Άντερσεν στο 64′ έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο των γηπεδούχων.

Το αυτογκόλ του Ντιόπ στο 69′ έβαλε τους τίτλους τέλους στον αγώνα, με την Άστον Βίλα να πανηγυρίζει άλλη μία μεγάλη νίκη, αν κι ολοκλήρωσε κι εκείνη τον αγώνα με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Φιλοτζένε στο 90’+3′ με δεύτερη κίτρινη.

Τεράστια ανατροπή έκανε η ανεβασμένη Λέστερ, που επικράτησε εκτός έδρας της Σαουθάμπτον με 3-2, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο ημίχρονο. Οι «αλεπούδες» ξεκίνησαν τη μεγάλη αντεπίθεση από το 65′ και έφυγαν με το τρίποντο από το St. Mary’s Stadium.

Μεγάλο διπλό που την ανέβασε προσωρινά στην 5η θέση σημείωσε η Μπράιτον επί της Νιουκάστλ, χάρη σε ένα γκολ του Γουέλμπεκ στο 53′. Η Έβερτον πήρε μεγάλο διπλό στην έδρα της Ίπσουιτς με 2-0, σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με 16 λεπτά καθυστέρηση λόγω προβλημάτων κατά την είσοδο των οπαδών στις εξέδρες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 8ης αγωνιστικής, καθώς και η βαθμολογία στην Premier League έχουν ως εξής:

(36΄ Κουλουσέφσκι, 52΄ Μπισούμα, 55΄ αυτ. Αρεολά, 60΄ Σον – 18΄ Κούντους)

(5΄ Χιμένες – 9΄ Ρότζερς, 59΄ Γουάτκινς, 69΄ αυτ. Ντιόπ)

Μάντσεστερ Γ.-Μπρέντφορντ 2-1