Νίκη της Έμπολι επί της Μπολόνιας

Σπουδαίο «διπλό» στην έδρα της Ουντινέζε πέτυχε η Φιορεντίνα (1-0), ενώ με το ίδιο σκορ η Σασουόλο επικράτησε της ουραγού Σαλερνιτάνα, με τον Γιώργο Κυριακόπουλο να περνά αλλαγή για λογαριασμό των γηπεδούχων στο 90΄+1

Το σκορ της ημέρας πέτυχε η Έμπολι, η οποία διέλυσε με 42 την Μπολόνια, η οποία στα 3 τελευταία ματς που έδωσε δεν έχει καταφέρει να πανηγυρίσει (2 ήττες, μία ισοπαλία). Για τους γηπεδούχους ήταν η 2η σερί νίκη.

Την 2η νίκη της στο πρωτάθλημα, πανηγύρισε η Γιουβέντους, που επικράτησε με 3-2 της Σαμπντόρια στο «Allianz Stadium» του Τορίνο.

Η «γηραιά κυρία» προηγήθηκε μόλις στο 10ο λεπτό με τέρμα του Ντιμπάλα, ο οποίος τραυματίστηκε στο 21′ και αποχώρησε. Ο Μπονούτσι έκανε το 20 για τους γηπεδούχους στο 43΄ με πέναλτι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γιοσίντα μείωσε σε 21, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο 57΄ ο Λοκατέλι έκανε το 31 ενώ το τελικό 32 διαμόρφωσε στο 83΄ ο Καντρέβα.