Νίκη του Παναθηναϊκού με 1-0 στο Ηράκλειο, πρωταγωνιστής ο Τετέ

Με τον Τετέ να αναδεικνύεται πρωταγωνιστής και σκόρερ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 του ΟΦΗ στο Ηράκλειο, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Super League. Η νίκη αυτή αποκτά ιδιαίτερη σημασία, καθώς πραγματοποιήθηκε σε μια περίοδο με μεγάλο ψυχολογικό βάρος για τους «πράσινους», λόγω του θανάτου του Τζορτζ Μπάλντοκ. Ο Τετέ σημείωσε το μοναδικό γκολ για το «τριφύλλι» στο 6ο λεπτό, με τους «πράσινους» να δείχνουν καλύτερη εικόνα σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια τους και να φτάνουν σε μία δίκαιη νίκη.

Αμέσως μετά το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ, με τον Τετέ να δέχεται την μπάλα από τον Τζούριτσιτς και με μια εντυπωσιακή ντρίμπλα και σουτ από το όριο της περιοχής να σκοράρει. Μετά το γκολ, ο Τετέ ύψωσε τη φανέλα του Τζορτζ Μπάλντοκ, προκαλώντας έντονα συναισθήματα στην ομάδα.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να απαντήσει, αλλά η τελική προσπάθεια του Χατζηθεοδωρίδη δεν βρήκε στόχο. Στις επόμενες φάσεις, ο Παναθηναϊκός είχε τις ευκαιρίες του, αλλά η άμυνα των Κρητικών αντέτεινε. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ μπήκε πιο επιθετικά, όμως ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού, Ντραγκόφσκι, έκανε κρίσιμες επεμβάσεις.

Η ομάδα του Παναθηναϊκού διατήρησε την κατοχή και στην αναζητήση ενός δεύτερου γκολ, με τον Τετέ να απειλεί ξανά την εστία του ΟΦΗ. Η νίκη αυτή αποτελεί την πρώτη εκτός έδρας για τους «πράσινους» στη Λίγκα και αφιερώθηκε στη μνήμη του Τζορτζ Μπάλντοκ.

Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)

Κίτρινες: 19’ Νους, 67’ Γκονζάλες, 85’ Σενγκέλια – 24’ Γερεμέγεφ, 65’ Μλαντένοβιτς, 83’ Γεντβάι

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΦΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Χριστογεώργος, Γκονζάλες, Χατζηθεοδωρίδης, Χριστόπουλος, Λαμπρόπουλος, Μπαΐνοβιτς, Καραχάλιος, Φούντας, Νους, Σενγκέλια, Γιούνγκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν, Τετέ, Μπακασέτας, Τζούριτσιτς, Γερεμέγεφ.