Νίκη «τριάδας» για τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ

Ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα και πήρε μία τεράστια νίκη «τριάδας» κόντρα στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, με 72-81 για την 22η αγωνιστική της Μπάσκετ Λιγκ.

Ο Δικέφαλος πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη για τη  συνέχεια του πρωταθλήματος καθώς του δίνει σαφές προβάδισμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης στη βαθμολογία. Παρά τις απουσίες των Κόνιαρη και Τζόουνς οι ασπρόμαυροι μπήκαν δυναμικά και ήταν διαβασμένοι με την ΑΕΚ, να μην μπορεί να προσπεράσει ενώ από πλευράς Ένωσης απών, ήταν ο Βασιλόπουλος.

Μετά το 12-9, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 12-12 με τον Τζάκσον και αυτό… ήταν, από εκείνη τη στιγμή και μετά οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν έχασαν το προβάδισμα. Με πρωταγωνιστές τους Γκος και  Τζάκσον οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να χτίζουν διαφορά ασφαλείας και η ΑΕΚ ήταν στο κυνήγι στο σκορ.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Σάκοτα πήρε από το χέρι την ΑΕΚ και ισοφάρισε 29-29 αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 33-38 υπέρ του Δικεφάλου.

Οι γηπεδούχοι ήταν πίσω στο σκορ και με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και αν και πλησίασαν στο δίποντο (38-40), οι ασπρόμαυροι κατάφεραν και πάλι να ξεφύγουν και να ανοίξουν τη διαφορά. Ζάρας και Μαργαρίτης έδωσαν σημαντική βοήθεια με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει τον ρυθμό στο παιχνίδι και να προηγείται στο τέλος της τρίτης περιόδου με 53-62.

Στην τέταρτη περίοδο από πλευράς ΑΕΚ, ο Ντελρόι Τζέιμς έκανε ότι μπορούσε να κρατήσει όρθια την Ένωση αλλά οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη.

Η εικόνα του αγώνα

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ 3 (1), Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 9, Τζάκσον 16 (10 ριμπάουντ), Γκος 19 (3/6 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 2, Κρουμπάλι 2, Τσόχλας, Μαργαρίτης 11 , Ζάρας 12 (1).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 5, Γκριν 10 (1), Χάρις 7 (0/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης 10 (2), Χάντερ 12 (5/5 δίποντα), Πάντερ, Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 21 (1 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Άτιτς 2, Μαυροειδής 2.

ΠΗΓΗ: ARENAFM.GR