Νικηφόρα πρεμιέρα της Εθνικής χάντμπολ (31-25 την Ολλανδία) στο Ισραήλ

Με το καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 Β’ Κατηγορίας η Εθνική Εφήβων, επικρατώντας της Ολλανδίας με 31-25 (12-11 ημίχρονο), στην «Sports Arena “Drive-in”» του Τελ Αβίβ, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής.

Παρά το γεγονός ότι οι Ολλανδοί έδειξαν λίγο πιο σταθερή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας αρκετές φορές ισχνό προβάδισμα, η Εθνική Ομάδα, κατάφερε να «γυρίσει» το 11-9 σε 11-12 λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιάννη Πηλαλίδη κυριάρχησε από την αρχή, άρχισε να «χτίζει» μία μικρή διαφορά με τα γκολ του -κορυφαίου της Εθνικής- Δημήτρη Παναγιώτου (18-15) κι άνοιξε την «ψαλίδα» στα 7 γκολ στο 52’15’’ (27-20), «τελειώνοντας» ουσιαστικά τον αγώνα.

Διαιτητές: Πέρετζ, Σβαρτζ (Ισραήλ)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Φρικ Γκίλεν): Ντε Λάνγκε, Φαν ντερ Μπρούγκεν, Αξτ, Πίτερς, Φαν Μπέρλο 1, Ντε Γιόνγκ 2, Χέντρικς 6, Έσεν 5, Κλόμπε 3, Σόλτες 1, Μπίρκενς 3, Χούγκλαντ 1, Χούγκενμπεργκ, Ντε Λάατερ, Βέσελινγκ 2, Μπιλ 1.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιάννης Πηλαλίδης): Δάιος, Καλύβας 3, Βαρδαξόπουλος, Παναγιώτου 12, Τσορτέκης, Μπούτκαρης 1, Καβάζης 2, Προκοπίου, Κουβράκης, Μπάτης 8, Κουτουλογένης 5, Χαριτωνίδης, Μαρίνος, Κολεζάκης, Κουρούπολης, Βασιλείου.

***Ο επόμενος αγώνας της Εθνικής Ομάδας Εφήβων είναι προγραμματισμένος για τη Δευτέρα (8/8) στις 15:00 με αντίπαλο την Τσεχία. Την πρόκριση στα ημιτελικά να παίρνουν οι δύο πρώτες ομάδες. Στον άλλο όμιλο βρίσκονται οι Ισραήλ, Λιθουανία, Γεωργία και Βουλγαρία.

***Η νικήτρια του τουρνουά θα πάρει το εισιτήριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 Α’ κατηγορίας του 2024, καθώς και μία θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ19 του 2023.