Νικηφόρο ξεκίνημα για Ρέιντζερς και Φενέρ στην League Phase του Europa League

Με το… δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στη League Phase του Europa League η Ρέιντζερς και η Φενέρμπαχτσε. Οι Σκωτσέζοι επιβλήθηκαν στη Σουηδία της Μάλμε με 2-0, με τον 21χρονο επιθετικό τους, Ρος ΜακΚόσλαντ να «κλειδώνει» το εκτός έδρας «τρίποντο» των «διαμαρτυρόμενων» στο 76΄. Το σκορ είχε ανοίξει μόλις στο πρώτο λεπτό ο Μπαϊράμι.

Η Φενέρ του Ζοζέ Μουρίνιο άφησε πίσω της την ήττα στο ντέρμπι της τουρκικής Super Lig από τη Γαλατάσαραϊ και νίκησε 2-1 την Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ στο Σουκρού Σαράτσογλου της Κωνσταντινούπολης. Το αυτογκόλ του Μπούργκες στο δεύτερο μέρος διαμόρφωσε το τελικό σκορ, ενώ οι Βέλγοι αγωνίστηκαν με 10 παίκτες από το 74΄.

Στις καθυστερήσεις, η Ουνιόν είχε την ευκαιρία να μειώσει, αλλά ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε το πέναλτι του Ιβάνοβιτς, ωστόσο, στο 90’+4, ο Σάικς έγραψε τον επίλογο της αναμέτρησης.

Ακολουθούν τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής της League Phase του Europa League:

– Άλκμααρ-Έλφσμποργκ 3-2

– Μπόντο/Γκλιμτ-Πόρτο 3-2

– Άντερλεχτ-Φερεντσβάρος 2-1

– Ντινάμο Κιέβου-Λάτσιο 0-3

– Λουντογκόρετς-Σλάβια Πράγας 0-2

– Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Τβέντε 1-1

– Μίντιλαντ-Χόφενχαϊμ 1-1

Φενέρμπαχτσε-Σεν Ζιλουάζ 2-1

– Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Βικτόρια Πλζεν (22.00)