Νίκησε η Πορτογαλία και ο Ρονάλντο έκανε… ρεκόρ

Την νίκη με 3-0 πήρε η Πορτογαλία επί της Ουγγαρίας, για την πρώτη αγωνιστική του έκτου ομίλου του EURO 2020.

Εκτός από την νίκη της Εθνικής Πορτογαλίας, σήμερα ήταν προσωπική νίκη του Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος έγινε ο πρώτος σκόρερ σε EURO σημειώνοντας 11 γκολ.

Επίσης ο Ρονάλντο είναι ο μόνος παίκτης που έχει λάβει μέρος σε πέντε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα ενώ έγινε και ο πρώτος παίκτης που έφτασε τις 39 συμμετοχές σε EURO και μουντιάλ, ξεπερνώντας τον Σβαϊνστάιγκερ.

Η Πορτογαλία δυσκολεύτηκε πολύ στο πρώτο ημίχρονο και μέχρι το 84 της αναμέτρησης, εκεί όπου ο Γκερέιρο έκανε το 1-0. Μετά την σκυτάλη την πήρε ο Ρονάλντο ο οποίος με πέναλτι στο 86 έκανε το 2-0 ενώ στις καθυστερήσεις έκανε το 3-0 αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα.