Νίκησε τον Μεντβέντεφ και πήγε τελικό ο Τσιτσιπάς στο Σινσινάτι

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέκλεισε τον Νο 1 στον κόσμο, Ντανίλ Μεντβέντεφ στα ημιτελικά του Cincinnati Masters και προκρίθηκε στον τελικό.

Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε με 2-1 σετ τον Ρώσου (7-6, 3-6, 6-3), μετά από 2 ώρες και 24 λεπτά αγώνα. Αυτή ήταν η 3η νίκη του επί του Μεντβέντεφ σε 10 μεταξύ τους αναμετρήσεις. Λόγω βροχής, Τσιτσιπάς και Χόλγκερ Ρουν απέσυραν τη συμμετοχή τους στον ημιτελικό του διπλού.

O αγώνας άρχισε με καθυστέρηση λόγω βροχόπτωσης, αλλά αυτό δεν επηρέασε τον “Tsitsifast” που έπιασε εξαιρετική απόδοση και παρουσίασε τένις υψηλού επιπέδου. Ανέβηκε 37 φορές στο φιλέ και δεν έπαιξε το παιχνίδι που βόλευε τον Μεντβέντεφ.

Ήδη, από το πρώτο σετ, ο Έλληνας τενίστας έδειξε σοβαρότητα, αφού αν και είχε μείνει πίσω με break στο πρώτο game της αναμέτρησης έσωσε set point του Μεντβέντεφ στο 6-5 του tie break, για το 7-6. Όμως, ο Ρώσος με δύο σερί breaks έφτασε να προηγείται 4-0 και παρά την αντίδραση του Τσιτσιπά, ισοφάρισε.

Στο 3ο σετ, ο Τσιτσιπάς δεν απειλήθηκε από τον αντίπαλό του, αφού ήταν απόλυτα αφοσιωμένος στο δικό του παιχνίδι και μετά το 4-2 διατήρησε το σερβίς του μέχρι το τέλος.

Ο αντίπαλός του στον τελικό, Μπόρνα Τσόριτς (Νο 152) κέρδισε 6-3, 6-4 τον Κάμερον Νόρι στον πρώτο ημιτελικό. Ο Τσιτσιπάς θα αγωνιστεί στον 22ο τελικό της καριέρας του. Αν κατακτήσει τον τίτλο στο Σινσινάτι, θα είναι το πρώτο του hard court Masters και τρίτο συνολικά μετά τα δύο συνεχόμενα στο Monte Carlo Masters.