Νικητής στο Μαραθώνιο Ρώμης με νέο ρεκόρ αγώνα ο Αιθίοπας, Τεφέρα

Με νέο ρεκόρ κούρσας (2.06:48), ο Αιθίοπας Φίκρε Μπεκέλε Τεφέρα ήταν ο μεγάλος νικητής στον Μαραθώνιο της Ρώμης

Δεκατρία χρόνια “άντεξε” η καλύτερη επίδοση του αγώνα της ιταλικής πρωτεύουσας, την οποία κατείχε ο Κενυάτης Μπέντζαμιν Κίπτο (2.07:17) και είχε σημειώσει το 2009.

Ο Τεφέρα κατάφερε να “σπάσει” το ρεκόρ αυτό, αφήνοντας πίσω του τον συμπατριώτη του, Ταντέσε Μάμο Τεμετσάτσου (2.07:04), ενώ στην 3η θέση βρέθηκε ο Μαροκινός Οθμάνε Ελ Γκουμρί με 2.07:16.

Η Αιθιοπία έκανε το 1-3 και στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών με την Σεσάλε Νταλάσα Αντούνια να περνά πρώτη τη γραμμή του τερματισμού με 2.26:09, η Κενυάτισσα Γκλάντις Κίπτο με 2.28:45 ήταν 2η (έκανε το ντεμπούτο της σε απόσταση 42.195 χιλιομέτρων), ενώ το βάθρο συμπλήρωσε η Νέντι Τέντελεχ Μπέκελε (Αιθιοπία) με 2.31:01.

Από τους Ιταλούς που έλαβαν μέρος στον Μαραθώνιο καλύτερο χρόνο έκανε ο Λούκα Παρίσι, ο οποίος με 2.20:40 ήταν 12ος, ενώ στις γυναίκες η Πάολα Σαλβατόρι ήταν 8η με 2.49:17.