Νιμ – Μαρσέιγ: Παιχνίδι με γκολ στη Γαλλία

Θυμήθηκε τον… κακό της εαυτό η Νιμ. Έτρεχε ένα σερί τεσσάρων νικών και πήγε με πολύ καλή ψυχολογία στη Βρετάνη για ν’ αντιμετωπίσει τη Ρεν.

Το απόγευμα (της Κυριακής) ξεκίνησε ιδανικά, καθώς προηγήθηκε μόλις στο 33ο δευτερόλεπτο, με τον Ρου (2ο γκολ στους πέντε αγώνες, μετά τη μεταγραφή του). Ωστόσο, κράτησε την πρωτοπορία στο σκορ μόλις για έξι λεπτά, καθώς στο 7’ ισοφαρίστηκε. Δέχτηκε 2ο γκολ στο 89’ και γνώρισε την ήττα με επώδυνο τρόπο κι ενώ στο 53’ έμεινε με 10 παίκτες. Ωστόσο, το ότι άντεξε ως το τέλος το οφείλει αποκλειστικά στον τερματοφύλακά της, τον εξαιρετικό Μπερναρντονί, που πραγματοποίησε τέσσερις πολύ μεγάλες αποκρούσεις (από δύο σε κάθε ημίχρονο). Ήταν κακή για 1η φορά ύστερα από καιρό κι έτσι, επέστρεψε στην τελευταία τριάδα. Γίνεται επιτακτική η ανάγκη να επιστρέψει στις νίκες. Στην έδρα της συνήθως… τρώει σίδερα. Πάντως, πρέπει να προσέξει στην άμυνα, όπου συνήθως κάνει λάθη. Αν αφήσει χώρους, θα το πληρώσει.

Αγωνιστικά Νέα: Υπάρχουν πολλές και σημαντικές αλλαγές στην αποστολή. Συγκεκριμένα, νέοι απόντες είναι οι Μπριανσόν (Α, 22/1) και Μιγκέλ (Α, 23/1), που θα εκτίσουν ποινή. Ο πρώτος μάλιστα, τιμωρήθηκε με δύο αγωνιστικές, οπότε θα λείψει και την άλλη εβδομάδα. Παραμένουν τραυματίες οι βασικότατοι Ντούλγεβιτς (Μ, 14/0) και Ντένκεϊ (Ε, 16/3), καθώς κι ο αναπληρωματικός Στογιανόφσκι (Ε, 6/0). Ωστόσο, γυρίζουν ο Μαρτινέζ (Α, 24/2), που εξέτισε και οι Βαλς (Μ, 22/1), Ντο (Μ, 15/0), που αποθεραπεύτηκαν.

Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Μπερναρντονί – Αλακούς, Μαρτινέζ, Λαντρ, Πακιέζ – Σαρ ή Ντο, Φομπά – Μπενραχού, Φεράτ, Ριπάρ – Ρου.

Το αήττητο σερί των 14 αγώνων στη Λιγκ 1 τελείωσε με το χειρότερο τρόπο για τη Μαρσέιγ: ηττήθηκε με 3-1 εντός από τη Ναντ. Σ’ ένα παιχνίδι στο οποίο φάνηκε κουρασμένη και με εμφανές πρόβλημα στη δημιουργία, βρέθηκε να χάνει στο 34’. Ισοφάρισε μ’ ένα καταπληκτικό γκολ του Σανσόν στο 39ο λεπτό, όμως στο β’ μέρος ήταν αποκαρδιωτική. Δέχτηκε άλλα δύο γκολ, στο 53’ και στο 91’ (αυτογκόλ του Αλβάρο Γκονζάλες) κι «έφαγε» κι άλλες φάσεις. Έκανε… άναρχες επιθέσεις κι έμοιαζε να είναι «κομμένη» στα δύο. Αυτή ήταν η 1η της ήττα στο πρωτάθλημα ύστερα από εκείνη που είχε γνωρίσει στο Παρίσι στις 27 Οκτωβρίου και 1η εντός έδρας, μετά τις 10 Αυγούστου. Εντούτοις, παραμένει το απόλυτο φαβορί για τη 2η θέση, που οδηγεί απ’ ευθείας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Θέλει να ρεφάρει και να επιστρέψει στις επιτυχίες. Ωστόσο, σε μία «σκληρή» έδρα, δεν θα έχει τύχη αν δεν παίξει σύμφωνα με τις πραγματικές της δυνατότητες.

Αγωνιστικά Νέα:Τις προηγούμενες μέρες έγινε λόγος για το αν θα έδινε το παρών, έστω και με απλή παρουσία στην αποστολή, ο Τοβάν (Ε, 1/0), που έχει αγωνιστεί μόλις 10 λεπτά, την 1η Σεπτεμβρίου. Τελικώς, η επιστροφή του αναβάλλεται για την άλλη εβδομάδα. Ποινή θα εκτίσει ο Στρόοτμαν (Μ, 24/2), που είναι ο καινούριος απόντας. Παραμένουν τραυματίες οι Σακάι (Α, 20/0) και Ράντονγιτς (Ε, 21/5).

Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Μανταντά – Αμάβι, Τσαλέτα Τσαρ, Γκονζάλες, Σαρ – Λοπέζ, Ρονζιέ, Σανσόν – Παγιέτ, Ζερμέν, Μπενεντέτο.

Εκτίμηση:

Πιο φορμαρισμένη, αλλά κουρασμένη η Μαρσέιγ, παθιασμένη και πάντα σκληροτράχηλη εντός η Νιμ. Σε καλή απόδοση προσφέρεται το G/G (κοντά στο διπλασιασμό). Ωστόσο, θα ρισκάρουμε στο να συνδυαστεί αυτό και με μεγάλο σκορ, κάτι που επαληθεύεται σχεδόν πάντα στους αγώνες των δύο ομάδων τα τελευταία χρόνια.

Πηγή: Foxbet.gr