Ντεσάμπ για την απώλεια της Γαλλίας: «Δεν ήταν αρκετό σε σχέση με αυτό που ελπίζαμε – Πρέπει να το δεχτούμε»

Δηλώσεις μετά την απρόσμενη “γκέλα”, του ισόπαλου 1-1 με την Ουγγαρία στο EURO 2020, έκανε ο προπονητής της Γαλλίας, Ντιντιέ Ντεσάμπ.

Αναλυτικά οι τοποθετήσεις του ομοσπονδιακού τεχνικού των “τρικολόρ“:  «Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο όπου έπρεπε να προηγούμαστε, βρεθήκαμε πίσω στο σκορ στη μοναδική ευκαιρία τους. Προφανώς, παίζοντας στην έδρα τους και με τέτοια υποστήριξη, αυτό τους έδωσε δύναμη. Αμύνθηκαν πολύ καλά, όπως έκαναν και απέναντι στην Πορτογαλία ως το 83ο λεπτό. Είναι ένας βαθμός, δεν είναι αυτό που περιμέναμε από αυτό το μας, αλλά δεδομένων των συνθηκών θα το πάρουμε αυτό. Τα σουτ που δεν βρίσκουν στόχο δεν μπορούν να καταλήξουν στα δίχτυα. Είχαμε καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο είχαμε κάποιες ευκαιρίες, πετύχαμε ένα γκολ, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό σε σχέση με αυτό που ελπίζαμε. Πρέπει να το δεχθούμε».

Από την πλευρά του, ο παίκτης της Ουγγαρίας, Λόικ Νέγκο, υποστήριξε: «Δουλέψαμε σκληρά, ειδικά μετά το πρώτο ματς, την ήττα από την Πορτογαλία, ξέραμε ότι έπρεπε να σηκώσουμε γρήγορα κεφάλι και μάλιστα απέναντι στους καλύτερους. Αναλύσαμε, δουλέψαμε πάνω στις λεπτομέρειες και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ένα ικανοποιητικό παιχνίδι, αν και ειλικρινά υπάρχει μία μικρή απογοήτευση, γιατί αισθανόμασταν ότι οι τρεις βαθμοί ήταν κοντά. Αν δούμε τη φυσιογνωμία του αγώνα, (σ.σ. οι Γάλλοι) είχαν πολύ περισσότερες ευκαιρίες από εμάς, αλλά παλέψαμε όλοι μαζί και αξίζαμε την ισοπαλία. Είναι αλήθεια ότι υπήρχε ένα μικρό συναίσθημα πριν τον αγώνα (σ.σ. ο Νέγκο έχει γαλλική καταγωγή), αλλά με το σφύριγμα του διαιτητή όλα αυτά ξεχνιούνται».