Ντιναμό Ζάγκρεμπ: Ο θρίαμβος επί Σάλτσμπουργκ στην καταρρακτώδη βροχή

Σημαντική νίκη της Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο Champions League, με 2-0 επί της Σάλτσμπουργκ. Χόρεψε στην βροχή η Ντιναμό Ζάγκρεμπ που επιβλήθηκε με 2-0 της Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία, επιτυγχάνοντας την πρώτη της νίκη στην League Phase του Champions League. Οι Αυστριακοί έμειναν στους μηδέν πόντους, έχοντας δύο εντός έδρας ήττες στα τρία πρώτα παιχνίδια της χρονιάς στην διοργάνωση, μένοντας στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αναγνωριστικά το παιχνίδι και προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν καλά την μπάλα, χωρίς ωστόσο να επιτύχουν κάτι αξιόλογο. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν σημειώθηκε καμία μεγάλη ευκαιρία, με αποτέλεσμα να είναι μια περίοδος που θα ξεχαστεί γρήγορα.

Στο δεύτερο μέρος, οι Κροάτες μπήκαν αποφασισμένοι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 48ο λεπτό με τον Σάντρο Κουλένοβιτς, ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, καταγράφοντας το πρώτο γκολ της καριέρας του στο Champions League. Η Ντιναμό διαχειρίστηκε το ματς χωρίς να κινδυνεύσει και μάλιστα από το 66ο λεπτό έπαιζε με παίκτη παραπάνω λόγω της αποβολής του τερματοφύλακα Σλάγκερ από την Σάλτσμπουργκ.

Ακολούθησε άλλο γκολ με τον Ριστόφσκι να πασάρει στον Πέτκοβιτς, ο οποίος με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0. Ο Ριστόφσκι συμπλήρωσε και τις δύο ασίστ στα γκολ των Κροατών, οδηγώντας την Ντιναμό στην πρώτη της νίκη στο Champions League.

Η φάση κλειδί του αγώνα ήταν το γκολ του Κουλένοβιτς στο 48ο λεπτό, όταν η Ντιναμό κυκλοφόρησε υποδειγματικά την μπάλα.

Η αγωνιστική άνοδος του Μπατούρινα ήταν κομβική για την Ντιναμό, καθώς η ομάδα κατάφερε να αποσπάσει μια σπουδαία νίκη από την έδρα της Σάλτσμπουργκ. Ωστόσο, ο Πέταρ Σούτσιτς αναδείχθηκε ως ο χειρότερος του γηπέδου και είναι απορίας άξιο πώς έπαιξε σε όλο το παιχνίδι.

Ο διαιτητής Ντάνι Μάκελι διαχειρίστηκε με επιτυχία τον αγώνα και απέβαλε σωστά τον Σλάγκερ στο 66ο λεπτό. Το VAR δεν χρειάστηκε να παρέμβει σε καμία φάση και η αναμέτρηση κύλησε ομαλά.

Σκορ: Κουλένοβιτς 48′, Πέτκοβιτς 83′

Επόμενη αγωνιστική: Η Σάλτσμπουργκ θα φιλοξενηθεί από τη Φέγενορντ στην Ολλανδία και η Ντιναμό Ζάγκρεμπ θα αντιμετωπίσει την Σλόβαν στην Μπρατισλάβα.