ΝΒΑ: Νίκες για Γκόλντεν Στέιτ και Μινεσότα

Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους για το ΝΒΑ οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, που επικράτησαν του Ντιτρόιτ στο Σαν Φρανσίσκο με 102-86.

Πρώτος σκόρερ των «πολεμιστών», που ανέβηκαν στο 32-12, ήταν ο Κλέι Τόμπσον, ο οποίος δείχνει σιγά σιγά να βρίσκει τον καλό εαυτό του.

Ο Τόμπσον αγωνίστηκε για 22 λεπτά και σημείωσε 21 πόντους εκ των οποίων οι 17 στο πρώτο ημίχρονο. Από εκεί και πέρα 19 πόντους είχε ο Άντριου Γουίγκινς και 18 ο Στεφ Κάρι. Για τα «πιστόνια» (10-33) ο Ρόντνεϊ ΜακΓκρούντερ είχε 19 πόντους και ο Χαμίντου Ντιαλό 16 πόντους.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη τα ξημερώματα, οι Γουλβς (22-22) κατάφεραν να πάρουν σπουδαία νίκη στη Νέα Υόρκη επί των Νικς (22-23) με 112-110.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Άντονι Έντουαρντς με 21 πόντους ενώ 20 πρόσθεσε ο Καρλ-Άντονι Τάουνς και 17 ο ΝτιΆντζελο Ράσελ. Για τους γηπεδούχους ο Εβαν Φουρνιέ είχε 27 πόντους (5/10 τρίποντα), ο Τζούλιους Ραντλ είχε 21 και ο Κέμπα Γουόκερ 19 πόντους (4/8 τρίποντα).