Ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα πρόκρισης

Τα “εισιτήριά” τους για τα play off “σφράγισαν” οι παίκτες της Βίκινγκ με το 5-1 επί των Σλίγκο Ρόβερς, αλλά και η Φέχερφαρ με το εμφατικό 5-0 επί της Πέτροκουμπ.

Το τέρμα που σημείωσε ο Γιώργος Εφραίμ έκανε τη… διαφορά για τον ΑΠΟΕΛ κόντρα στην Κίζιλζαρ κι έδωσε τη νίκη στην κυπριακή ομάδα με 1-0, χαρίζοντάς της ισχνό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στο Καζακστάν.

Στον αντίποδα, η Αλκμάαρ με βασικούς τους Παυλίδη και Χατζηδιάκο, γνώρισε ήττα-σοκ απο την Νταντί Γιουνάιτεντ στην Σκωτία και πλέον θα έχει δύσκολο έργο στη ρεβάνς στο “AFAS Stadion”. Η Τβέντε, με τον Χρήστο Τζόλη να περνάει στο γήπεδο αλλαγή στο 67′ πέρασε με άνετη νίκη απ’ την έδρα της Τσουκαρίτσκι (3-1), ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε εκτός έδρας και η Μπασακσεχίρ στην Ισλανδία επί της Μπρέινταμπλικ.

Τα “εισιτήριά” τους για τα play off “σφράγισαν” οι παίκτες της Βίκινγκ με το 5-1 επί των Σλίγκο Ρόβερς, αλλά και η Φέχερφαρ με το εμφατικό 5-0 επί της Πέτροκουμπ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων του 3ου προκριματικού γύρου του Europa Conference League:


ΤΕΤΑΡΤΗ 3 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2022
(Βασικό μονοπάτι)
Ρίγα (Λετονία)-Ζιλ Βισέντε (Πορτογαλία)                 1-1
Βίμποργκ (Δανία)-Β36 Τόρσχαβν (Νησιά Φαρόε)             3-0
Βόλφσμπεργκερ (Αυστρία)-Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα)      0-0
Ντουνάισκα (Σλοβακία)-Στεάουα (Ρουμανία)                0-1

ΠΕΜΠΤΗ 4 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2022
Κουόπιο (Φινλανδία)-Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)             0-2
Σπάρτακ (Σλοβακία)-Ράκοβ (Πολωνία)                      0-2
Πάιντε (Εσθονία)-Άντερλεχτ (Βέλγιο)                     0-2
ΑΙΚ (Σουηδία)-Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία)              1-1
ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)-Κίζιλζαρ (Καζακστάν)                     1-0
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)-Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία)        0-1
Λίλεστρομ (Νορβηγία)-Άντβερπ (Βέλγιο)                   1-3
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-ΑΡΗΣ (Ελλάδα)                 2-0
Μόλντε (Νορβηγία)-Κισβάρντα (Ουγγαρία)                  3-0
Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν)-Ραπίντ (Αυστρία)                  2-1
Σλάβια Πράγας (Τσεχία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ελλάδα)            2-0
Βίκινγκ (Νορβηγία)-Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία)             5-1
Ζόρια (Ουκρανία)-Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα (Ρουμανία)      1-0
Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα)-Λέφσκι (Βουλγαρία)             0-1
Τσουκαρίτσκι (Σερβία)-Τβέντε (Ολλανδία)                 1-3
Λουγκάνο (Ελβετία)-Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ)            0-2
Βαντούζ (Λίχτενσταϊν)-Κόνιασπορ (Τουρκία)               1-1
Σέπσι (Ρουμανία)-Τζουργκάρντεν (Σουηδία)                1-3
Μπρόντμπι (Δανία)-Βασιλεία (Ελβετία)                    1-0
Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία)-Μπασακσεχίρ (Τουρκία)          1-3
Φέχερβαρ (Ουγγαρία)-Πέτροκουμπ (Μολδαβία)               5-0
Νταντί Γιουνάιτεντ (Σκωτία)-Άλκμααρ (Ολλανδία)          1-0
Χάιντουκ (Κροατία)-Γκιμαράες (Πορτογαλία)               3-1
(Μονοπάτι πρωταθλητών)
Ρίγκας (Λετονία)-Χιμπέρνιανς (Μάλτα)                    1-1
Σαχτιόρ (Λευκορωσία)-Κλουζ (Ρουμανία)                   0-0
Μπαλκάνι (Κόσοβο)-Κλάκσβικ (Νησιά Φερόε)                3-2
Βίκινγκουρ (Ισλανδία)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία)              1-0
Ζρίνσκι (Βοσνία)-Τόμπολ (Καζακστάν)                     1-0

ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΩΝ PLAY OFF TOY EUROPA CONFERENCE LEAGUE
(Μονοπάτι πρωταθλητών)
Ηττημένος του Μάριμπορ (Σλοβενία)/Ελσίνκι (Φινλανδία) – Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία) ή Κλουζ (Ρουμανία)
RFS (Λετονία) ή Χιμπέρνιανς (Μάλτα) – Ηττημένος του Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία)/Ζυρίχη (Ελβετία)
Βίκινγκουρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία) ή Λεχ Πόζναν (Πολωνία) – Ηττημένος του Μάλμε (Σουηδία)/Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)
Ηττημένος του Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)/Σκούπι (Βόρεια Μακεδονία) – Μπαλκάνι (Κόσοβο) ή Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε)
Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) ή Τόμπολ Κοστανάι (Καζακστάν) – Ηττημένος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)/Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)

(Βασικό μονοπάτι)
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) ή Σεντ Πάτρικς Αθλέτικ (Ιρλανδία) – Μπρόντμπι (Δανία) ή Βασιλεία (Ελβετία)
Βαντούζ (Λιχτενστάιν) ή Κόνιασπορ (Τουρκία) – Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) ή Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)
Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) ή Ρακόβ Τσεστόχοβα (Πολωνία) – Σλάβια Πράγας (Τσεχία) ή ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) ή Κιζιλχάρ Πετροπαβλόφσκ (Καζακστάν) – Σέπσι Σφάντου Γκεόργκε (Ρουμανία) ή Τζουργκάρντεν (Σουηδία)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) ή ΑΡΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ) – Νις (Γαλλία)
Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία) ή Ουνιβεριτατέα Κραϊόβα (Ρουμανία) – Λουγκάνο (Ελβετία) ή Χάποελ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ)
Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία) ή Μπασακσεχίρ (Τουρκία) – Λίλεστρομ (Νορβηγία) ή Αντβέρπ (Βέλγιο)
Ντουναΐσκα Στρέντα (Σλοβακία) ή Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) – Βίκινγκ (Νορβηγία) ή Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία)
Ηττημένος του ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)/Παρτιζάν (Σερβία) – Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία) ή Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα)
Φιορεντίνα (Ιταλία) – Τβέντε (Ολλανδία) ή Τσουκαρίτσκι (Σερβία)
Βιγιαρεάλ (Ισπανία) – Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) ή Γκιμαράες (Πορτογαλία)
Κολωνία (Γερμανία) – Φεχέρβαρ (Ουγγαρία) ή Πετροκούμπ Χιντσέστι (Μολδαβία)
Γουέστ Χαμ (Αγγλία) – Βίμποργκ (Δανία) ή B36 Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε)
Κουόπιο (Φινλανδία) ή Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) – Πάιντε Λιναμέεσκοντ (Εσθονία) ή Άντερλεχτ (Βέλγιο)
Ηττημένος του Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)/Σλοβάτσκο (Τσεχία) – ΑΪΚ Στοκχόλμης (Σουηδία) ή Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία)
Μόλντε (Νορβηγία) ή Κισβάρντα (Ουγγαρία) – Βολφσμπέργκερ (Αυστρία) ή Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα)
Νταντί Γιουνάιτεντ (Σκωτία) ή Αλκμάαρ (Ολλανδία) – Ρίγα (Λετονία) ή Ζιλ Βισέντε (Πορτογαλία)

***Οι νικητές των play off προκρίνονται στους ομίλους του Conference League, στους οποίους θα λάβουν μέρος και δέκα ομάδες που θα αποκλειστούν στα playoff του Europa League.

Δείτε επίσης: Νάνσι Πελόζι: Ο τελευταίος σταθμό της περιοδείας της στην Ασία, η Ιαπωνία