Ο Άρης πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα επικρατώντας με 82-74 του Απόλλωνα

Ο Άρης πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα επικρατώντας με 82-74 του Απόλλωνα, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League και ανέβηκε στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα, με 9 νίκες – 7 ήττες.

Mετά τη νίκη επί της ΑΕΚ, η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνέχισε με θετικά αποτελέσματα, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Νότε και Μήτρου-Λονγκ. Ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ Τζέι Ντι Νότε σημείωσε 26 πόντους με 3/8 τρίποντα, μάζεψε 6 ριμπάουντ και είχε και 7 κερδισμένα φάουλ.  Ο Καναδός πόιντ γκαρντ Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ είχε συγκομιδή 19 πόντους, με 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Πλέον, ο Γιάννης Καστρίτης και οι παίκτες του εστιάζουν στο final-8 του Κυπέλλου, με πρώτο αντίπαλο τον Ολυμπιακό στις 17 Φεβρουαρίου (15:45), στο Ηράκλειο. Ο Απόλλων που υποχώρησε στο 3-13 και παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού είχε κορυφαίους τους Γκρίφιν (16π.), Σίλα (14π.).

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 37-37, 49-61, 74-82

Το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές… χέρια στην 1η περίοδο. Αρχικά ο Άρης προηγήθηκε με 7-9, με τον Νότε να έχει πετύχει και τους 9 πόντους των φιλοξενούμενων, για το 10-13 από Νετζίπογλου και Γκούντγουιν.  Οι Ντέιβις, Καλχούν και Μαστρογιαννόπουλος έβγαλαν αντίδραση για το 20-17 υπέρ του Απόλλωνα, αλλά το τρίποντο του Μήτρου-Λονγκ 19΄΄ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο είχε ως αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 20-20 ο Άρης. Η «μάχη σώμα με σώμα» συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο. Ο Μήτρου-Λονγκ ήταν εύστοχος ξανά σε σουτ τριών πόντων με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου για το 21-23. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξέφυγε με +5 (25-30), για να πετύχει δύο σερό τρίποντα ο Καράμπελας δίνοντας προβάδισμα στον Απόλλωνα (31-30). Ο Γκρίφιν ήταν αυτός που πέτυχε δύο ακόμη τρίποντα για τους Αχαιούς, την ώρα που ο Νότε απαντούσε για τον Άρη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες, 37-37, στ’ αποδυτήρια στο ημίχρονο.

Ο Άρης έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του στην 3η περίοδο, όταν έκανε επιμέρους σκορ 12-24! Οι Νετζίπογλου και Τολιόπουλος βγήκαν μπροστά δίνοντας βοήθεια στον… ασταμάτητο Νότε και τον εύστοχο Μήτρου-Λονγκ, ενώ και η άμυνα του Άρη «κλείδωσε» τους παίκτες του Νίκου Βετούλα σε εκείνο το διάστημα. Ο Άρης μπήκε από το +12 (49-61) στην 4η περίοδο, αλλά είδε τον Απόλλωνα να κάνει ένα 5-0 με Μπόγρη και Γκρίφιν, μειώνοντας στους 7 (54-61). Ο Χόρχλερ με τρίποντο διαμόρφωσε το 54-64 και ο Γκούντγουιν το 54-66. Ο Απόλλων απάντησε με 4-0 με τον Σίλλα (58-66). Αυτή ήταν, πάντως η τελευταία φορά, αφού έκτοτε ο Άρης έπαιξε σοβαρά, προσπέρασε με +13 (58-71) και δεν απειλήθηκε ξανά ουσιαστικά μέχρι το τελικό 82-74.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Θεονάς, Αγραφιώτης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Γκρίφιν 16 (4), Ντέιβις 7 (1), Μπόγρης 7, Φιλιππάκος 1, Καράμπελας 11 (2), Βερτζ 5, Σίλλα 14, Καλχουν 2, Κογιώνης, Μαστρογιαννόπουλος 11 (2)

ΆΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Χόρχλερ 7 (2), Γκούντγουιν 12, Νότε 26 (3), Νετζίπογλου 5 (1), Χάγκινς 2, Μήτρου-Λονγκ 19 (5), Τολιόπουλος 9, Φίλλιος, Χριστίδης 2