Ο Χίλτον έγραψε Ιστορία στο σαμπιονά

Ο 43χρονος (!) αρχηγός της Μονπελιέ, Βιτορίνο Χίλτον, έγινε ο γηραιότερος παίκτης σε αγώνα της Ligue 1 από το 1956, όταν εχθές (15/9) αγωνίσθηκε εναντίον της Λιόν, στην αναμέτρηση που έληξε με νίκη 2-1 των γηπεδούχων. Όμως, ο Βραζιλιάνος αμυντικός, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα με τους νικητές, αφού αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα στο 81ο λεπτό.

Ο Χίλτον, ο οποίος γιόρτασε τα 43α γενέθλιά του την Κυριακή, υπέγραψε τον Μάϊο μονοετή ανανέωση του συμβολαίου του, έχοντας κάνει περισσότερες από 320 εμφανίσεις για τον σύλλογο, από τότε που έγινε μέλος του, το 2011.

Σύμφωνα με τη βρετανική εταιρεία ανάλυσης αθλητικών στοιχείων Opta Sports, είναι ο γηραιότερος παίκτης που αγωνίσθηκε στη κορυφαία κατηγορία της Γαλλίας, από τότε που ο Γάλλος πρώην επιθετικός, Ροζέρ Κουρτουά, έπαιξε με την Τρουά σε ηλικία 44 ετών το 1956.

Ο Χίλτον, είναι επίσης, ο πρώτος παίκτης ηλικίας 43 ετών και άνω, ο οποίος αγωνίσθηκε σε ένα από τα πέντε κορυφαία πρωταθλήματα της Ευρώπης, από τότε που ο Ιταλός τερματοφύλακας Μάρκο Μπαλότα, έπαιξε με την Λάτσιο σε ηλικία 44 ετών το 2008.

Ο έμπειρος αμυντικός, δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 71ο λεπτό και 10 λεπτά αργότερα παρατηρήθηκε με κόκκινη, καθώς υπέπεσε σε πέναλτι, το οποίο ο Μέμφις Ντεπάι μετέτρεψε σε γκολ, μειώνοντας σε 2-1 και διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Ο Χίλτον θα πρέπει να παίξει για τουλάχιστον ακόμη μία δεκαετία (!) εάν θέλει να πάρει το «στέμμα» από τον Ιάπωνα, Καζουγιόσι Μιούρα, ως ο γηραιότερος επαγγελματίας ποδοσφαιριστής στον κόσμο.

Ο 53χρονος επιθετικός, ο οποίος προσχώρησε στην Γιοκοχάμα FC το 2005, υπέγραψε ανανέωση του συμβολαίου του στις αρχές του έτους για να παίξει για τον σύλλογο J-League μέχρι τον Ιανουάριο του 2021.