Ο Έρλινγκ Χάαλαντ «καίει» την Premier League με τη Μάντσεστερ Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι ξεκίνησε με άνετη νίκη 4-1 επί της Ίπσουιτς στην Premier League, ενώ η Τότεναμ «άνοιξε λογαριασμό» με 2-0 κατά της Έβερτον. Νωρίτερα, η εντυπωσιακή Μπράιτον υποχρέωσε τη Γιουνάιτεντ στην πρώτη ήττα της τη φετινή σεζόν.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά τη νέα σεζόν, πετυχαίνοντας ήδη 4 γκολ σε μόλις δύο αγωνιστικές. Απόψε, μπροστά στο κοινό της Σίτι, σημείωσε το πρώτο του χατ τρικ για την περίοδο 2024/2025, με δύο τέρματα σε διάστημα 4 λεπτών και ένα στο φινάλε του αγώνα.

Ο Νορβηγός επιθετικός οδήγησε τους «πολίτες» στην εύκολη νίκη 4-1, ενώ οι νεοφώτιστοι Ίπσουιτς, παρά το προβάδισμα που πήραν στο 7΄ με τον Σμόντικς, δέχθηκαν τρία γκολ σε 5 λεπτά και γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους σε δύο παιχνίδια.

Η Τότεναμ, μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας με τη Λέστερ (1-1), «ξέσπασε» με ένα εντυπωσιακό 4-0 κόντρα στην Έβερτον. Τα δύο γκολ που σημείωσαν νωρίς στον αγώνα έφεραν τους «πετεινούς» σε «θέση οδηγού», ενώ οι «εφοπλιστές» προβληματίζουν με την αμυντική τους λειτουργία, έχοντας δεχθεί 7 γκολ σε 2 αγώνες χωρίς να σκοράρουν.

Η Γουέστ Χαμ και η Νότιγχαμ Φόρεστ σημείωσαν τις πρώτες τους νίκες εκτός έδρας, με 2-0 και 1-0 αντίστοιχα. Η Φούλαμ, μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τη Γιουνάιτεντ, επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 2-1 της Λέστερ.

Η 2η αγωνιστική ολοκληρώθηκε στο «American Express Stadium», όπου η Μπράιτον, με γκολ του Ζοάο Πέδρο στην εκπνοή, νίκησε 2-1 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, διπλασιάζοντας τις νίκες της στο νέο πρωτάθλημα.

Οι «γλάροι» προηγήθηκαν με τον Ντάνι Γουέλμπεκ στο 32΄ και, παρά τις ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, η Γιουνάιτεντ ισοφάρισε με τον Αμάντ Ντιαλό. Ωστόσο, το γκολ του Χαρνάτσο που θα έδινε προβάδισμα στους «μπέμπηδες» ακυρώθηκε από το VAR. Στις καθυστερήσεις, ο Ζοάο Πέδρο με κεφαλιά διασφάλισε τη νίκη για την Μπράιτον.